jaktak.cz

Jak vysadit kontejnerovaný keř | rady

Jak vysadit kontejnerovaný keř | rady. Kontejnerovaný keř je taková rostlina, která je pěstovaná v kontejneru, tedy jakékoliv nádobě od pevných hrnků přes květináče po plastové kelímky. K dostání je v zahradnictví ve dvou podobách: jako prostokořenný nebo s kořenovým balem. Rozdíl je prostý. Zatímco keř s kořenovým balem má v nádobě zabalené kořeny do jakéhosi obalu, prostokořenný keř je obalené nemá a roste volně v nádobě. Správné vysazování se pak částečně liší u obou typů keřů. Přečtěte si, jak takový keř správně vysadit na vaší zahradu.

Krok 1

připravte si povrch

Půdu je nejlepší si připravit na podzim nebo na konci léta tím, že vyplejete místo, kam plánujete keřít zasadit. Poté je nutné vykopat jámu asi dvakrát větší, než je samotný kontejner. Kořenový bal se musí do jámy vejít celý, stejně jako u prostokořenného keře je důležité, aby všechny kořeny mohly být v půdě rozprostřeny. Půdu v jámě i půdu, kterou poté přihrnete ke keříku, prohnojte.

Krok 2

vyjměte keř z kontejneru

Nejvhodnější je asi přidržet si povrch hlíny v kontejneru a rostlinu pomalu vyklopit do dlaní. Keř umístěte do připravené jámy.

Krok 3

pomožte si hůlkou

Když položíte hůlku přes jámu, snadno zjistíte, jestli je úroveň půdy stejně vysoko, jako byla předtím. Díky tomu poznáte, jestli ještě přidat prohnojenou hlínu pod keř nebo jestli spíše odebrat. Účelem je, aby byl keř zasazený v úrovni půdy.

Krok 4

přidejte hlínu

Jakmile si jste jistí výškou, v jaké kontejnerovaný keř v jámě „sedí“, můžete pomalu přisypávat prohnojenou hlínu. Postupně ji přitlačujte, abyste zabránili vzduchovým kapsám a pozdějšímu klesnutí hlíny. Nakonec hlínu kolem nohama opatrně přišlápneme, aby byla dokonale stlačená.

Krok 5

upravte keřík

Dobré je odstranit nemocné nebo poškozené části keříku. Také velmi dlouhé nebo nepravidelně rostoucí výhony kazí celkovou vyváženost keříku.

Krok 6

důkladně zalijte

Po zalití keře ho můžete přikrýt mulčem (jakýmkoliv organickým materiálem), aby se u keříku držela dlouho vláha a zabránilo se růstu většiny plevelů.

Nejvhodnější období na výsadbu kontejnerovaného keře je podzim nebo jaro. Na podzim je půda ještě teplá a keř se může dobře zakořenit. Na výsadbu je ale vhodná jen mírná zima, kořeny logicky nerostou v zamrzlém povrchu a mráz je může zcela zničit. Na jaře se nemusí keřík uchytit kvůli případným obdobím sucha.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vysadit-kontejnerovany-ker-rady.html