jaktak.cz

Jak připravit tělo a mysl na příchod jara

Byť je stále zima, březen se rychle blíží a my se tak už brzy budeme moci radovat z prvních jarních dnů. Mnozí se už nemůžeme dočkat jara, a je proto přirozené, že s blížícím se koncem studených měsíců máme potřebu své tělo „očistit“, a to nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Možná jste s tímto krokem začali už s příchodem nového roku nebo se k tomu zatím teprve chystáte. Co vše můžeme udělat, než přijde 20. březen a s ním i 1. jarní den?

To, jak se stravujeme, jakou dodržujeme životosprávu, má na naše tělo i mysl velký vliv. Pokud chcete vzít změnu opravdu z gruntu, je dobré spojit se s odborníky na výživové poradenství a nechat si sestavit jídelníček na míru. Samozřejmě ale také lze dohledat si informace a „naordinovat si“ některé změny sám.

Můžeme postupovat i dle „selského rozumu“ a inspirovat se našimi praprababičkami a prapradědečky. Ti např. pili alkohol jen střídmě, nekouřili, pokud nepatřili k vyšší třídě, jedli to, co se jim urodilo na poli a v sadě, měli své hospodářství, takže věděli, že to, co vypěstují a vyroste jim ve chlévě, je zaléváno a krmeno kvalitně. To odpovídá i aktuálním trendům udržitelnosti a využívání lokálních surovin. K ozdravení jídelníčku není potřeba shánět exotické superpotraviny, naše pole a zahrady jich skrývají dost – zařaďte do stravy pravidelně červenou řepu, kysané zelí, černý rybíz a ovesné vločky.

K detoxikaci organismu mohou pomoci i bylinky – naordinujte si očistnou kúru pomocí bylinných čajů, pomohou vám z těla vyplavit škodlivé látky. Od věci není ani vyzkoušet čas od času půst.

K jaru se váže i úklid domácnosti. Máte ve skříních věci, které nepoužíváte, ať už je to oblečení, staré knížky, hračky po dětech, které už je nebaví nebo třeba přehršel doplňků? Přeberte je a prodejte, věnujte, vyhoďte. Získáte ve skříních místo, domov bude vzdušnější, čistější, budete se v něm cítit lépe.

Také je načase zaměřit se na jarní výzdobu. Můžete si koupit hotovou v podobě jarních věnců na dveře, ikebany na stůl a podobně, nebo si ji můžete vyrobit svépomocí, a navíc si užít trochu relaxační rukodělné práce. Do truhlíků brzy přijdou první jarní květiny, ty vám mohou zdobit i interiér. Stačí k nim zapíchnout motýlky na špejli, květináč omotat organzou v jarní barvě a pestrost jara bude i u vás doma.

Jaro je plné energie a života. Detox organismu, zdravá strava, oblečení ve veselých barvách i úklid domova rozproudí jistě krev i ve vašich žilách.

Na závěr si shrneme 7 kroků, které může udělat každý pro lepší jarní probuzení:

  • Začněte vstávat o půl hodiny dřív a užívejte si ranního slunce.
  • Zařaďte do jídelníčku lokální životabudiče – červenou řepu, zelí, černý rybíz.
  • Omezte na minimum alespoň na měsíc pití alkoholu.
  • Každý den si dejte bylinkový čaj pro očistu organismu.
  • Vytřiďte staré oblečení a darujte ho na charitu nebo ho vyhoďte.
  • Ukliďte si doma, pořiďte si nové povlečení, květiny nebo přestavte nábytek. Objevte více tipů pro jarní domov.
  • Vyzdobte si domov trochou přírodních dekorací v jarních barvách.

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pripravit-telo-mysl-na-prichod-jara.html