jaktak.cz

Jak správně vybrat a pověsit záclonu na okno?

Rozhodli jste se, že si po letech koupíte dvě, tři sady nových záclon na všechna okna v bytě či domě, ale protože jste je nakupovali dávno, už si nejste jisti, čím se při výběru především rozměrů řídit? Možná máte nemovitost novou, chybí vám nejen záclony, ale je nutné pověsit i garnýže, a vy nevíte, jak na to… Pojďme se tedy podívat, jak na záludnosti kolem záclon a jejich věšení.

Každá záclona, a je přitom jedno, zda se jedná o záclonu na okno nebo na francouzské dveře či jiný otvor, by měla viset na garnýži umístěné 10 cm nad tímto otvorem. Záclona visí na „žabkách“, čímž mezi tyčí garnýže a záclonou vzniká mezera asi 3 cm. Tím je jakoby každá záclona o tuto mezeru delší.

Vždy by měla záclona přesahovat cca 15 - 20 cm od levého a pravého okraje okna či dveří. Tím je zajištěno, že zvenku není vidět škvírou mezi stěnou a záclonou, když jde např. po chodníku kolemjdoucí. Garnýž musí mít své konzoly uchyceny právě těchto 15 – 20 cm od boční hrany otvoru, aby mohly „žabky“ po tyči garnýže jezdit až do konce. Lidé, kteří nechtějí, aby se jim záclona od kraje odhrnovala, mohou poslední „žabku“ umístit až za konzoli. Pokud např. větráte jen levým křídlem okna, může být pravá strana záclony uchycena až za konzolí.

Záclonu můžeme koupit v mnoha délkách pro okna i skleněné dveře či plochy. Je jen na vás, zda má být okno překryto záclonou celé, nebo nikoli. Ovšem pokud má být překryto celé, je dobré, aby záclona nepřesahovala přes radiátor, ale končila nad ním. To proto, aby teplo v zimě cirkulovalo do místnosti, nikoli na sklo okna. Napadá vás zastrčit kousek záclony za radiátor? To vypadá velmi nevzhledně.

Při volbě šířky záclony myslete na řasení. Obecně platí, že bychom měli kupovat záclonu o 1,5 až 2 násobku šířky okna. Takže na okno široké 1 m by měla mít záclona minimálně 1,5 m. Na zahnutí okrajů je potřeba připočítat dalších 10 cm – na každý okraj 5 cm. Ti, kteří řasí rádi bohatě, mohou šířku okna násobit i třemi.

Prodávají se i sady na balkonová okna se dveřmi. Tam, kde jsou prosklené dveře mezi dvěma úzkými okny, je vzhledově hezčí volit záclonu v jedné délce.  


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-spravne-vybrat-povesit-zaclonu-na-okno.html