jaktak.cz

Jak ušetřit za licence na Windows a Office?

Pokud se chystáte pořizovat nový počítač nebo notebook, zbystřete. Není potřeba kupovat zařízení s již předinstalovaným operačním systémem. Existuje levnější a udržitelnější alternativa v podobě druhotných licencí. Ty umožňují znovu použít stávající software, čímž je prodloužena jeho životnost a zároveň je i nepřímo redukován odpad plynoucí z výroby a následné likvidace krabicových verzí produktů.

Druhotné licence jsou softwarové licence, které byly již jednou zakoupeny, a následně přeprodány novému uživateli. Nejčastěji najdeme druhotné licence především na produkty společnosti Microsoft. Zpravidla na operační systém Windows a kancelářský balík Office.

TIP: Druhotná licence na Windows 11 vás vyjde zhruba na pouhých 500 Kč.

Proces prodeje druhotných licencí je legální a je běžnou praktikou téměř ve všech zemích Evropské unie. Právo prodávat druhotný software je zakotveno ve směrnici Evropského parlamentu a Rady ES o právní ochraně počítačových programů. Tato směrnice stanovuje, že se právo na šíření, a tudíž i další převod počítačových programů v rámci EU vyčerpá při prvním prodeji licence.

Podle rozsudku Soudního dvora Evropské unie z roku 2012 může majitel autorských práv k softwaru kontrolovat jeho první prodej, ale již nemůže zakázat další prodej jeho licence.

Největší výhodou při koupi druhotných licencí je bez pochyby jejich nízká cena. Ať už jste obyčejný domácí uživatel, nebo se chystáte zakoupit software v rámci společnosti, při koupi druhotné licence můžete výrazně ušetřit.

Srovnání cen druhotných licencí pro Windows 11

Licence

Cena nové licence

Cena druhotné licence

Ušetříte

Windows 11 Home

3 490 Kč

525 Kč

2 965 Kč

Windows 11 Professional

5 990 Kč

587 Kč

5 403 Kč

Zdroj: dostupnysoftware.cz

Srovnání cen druhotných licencí pro Microsoft Office 2021

Licence

Cena nové licence

Cena druhotné licence

Ušetříte

Microsoft Office 2021 Professional

13 990 Kč

1 797 Kč

12 193 Kč

Microsoft Office 2021 pro studenty

a domácnosti

3 990 Kč

1 451 Kč

2 539 Kč

Zdroj: dostupnysoftware.cz

Každá krabicová verze softwaru znamená další materiál, který ve výsledku končí jako odpad. Znovupoužitím licencí se tento odpad snižuje, neboť není potřeba vyrábět takové množství nových balení. To má pak přímý vliv na snížení uhlíkové stopy spojené s výrobou a distribucí fyzických nosičů (CD/DVD disků).

Představte si, že velký korporát najednou vyřadí 500 počítačů, na kterých budou aktivní licence na operační systém Windows, a nejspíš i na soubor kancelářských programů Office. Místo toho, aby všechny tyto licence s vyřazením zanikly, se je společnost rozhodne z počítačů odhlásit a přeprodat.

Tento přístup nejenže šetří náklady, ale také podporuje přemýšlení o softwaru jako o službě, nikoliv jako o produktu s omezenou životností.

Dalším přínosem druhotných licencí je jejich pozitivní vliv na životní prostředí. Méně odpadu a nižší uhlíková stopa jsou jasným příspěvkem k udržitelnějším podnikatelským praktikám.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-usetrit-za-licence-na-windows-office.html