jaktak.cz

Jak pečovat o trvalky

Většina trvalek se na zahrádce obejde bez větší péče, přesto je řada činností, na které byste jako jejich majitelé neměli zapomínat. Mohou totiž zlepšit jejich atraktivní vzhled a přispět k jejich dokonalé kondici.

Krok 1

vláha

Množství vody, které je třeba trvalkám dát, závisí na více faktorech, např. klimatu, místě, kde trvalka roste nebo na jejím druhu. Platí ale, že mladé trvalky potřebují více vláhy, zatímco jakmile už jsou dostatečně zralé, není třeba je příliš zalévat. Nejlépe je zalévat večer, když už slunce není tak silné.

Krok 2

hnojivo

Většině trvalek stačí, pokud je pohnojíte jednou do roka.

Krok 3

mulč

Trvalky mulč nevyžadují, přesto když ho kolem nich rozprostřete, pomůžete jim. Jako každé rostlině nebo keři totiž mulč zajišťuje snazší růst bez plevelů, zadržuje vláhu a zlepšuje strukturu půdy.

Krok 4

plevel

Plevele, který odebírá trvalkám vláhu i místo pro růst, se zbavíme jedině ručním pletím. Použití herbicidů je nepraktické, protože může zasáhnout i ozdobné rostliny.

Krok 5

protrhávání

Abyste prodloužili období květu, nebo zvýšili počet květů, protrhávejte trvalky. Mladé a tenké výhonky, které nejsou vyšší. Pokud je na jaře vytrháme, rostlina se může soustředit na zkvalitnění silnějších výhonků. Podobný efekt má i odstraňování odkvetlých květů. Jakmile je odstraníme, rostlina se na ně už nemusí soustředit a podpoříme tím nové květy, do nichž vloží svou energii.

Krok 6

sestříhání

Každý rok brzy na jaře byste měli trvalku zkrátit na polovinu původní velikosti a to tak, že ostříháte hlavní a neproduktivní výhonky, čímž povzbudíte růst silnějších výhonků. Na podzim trvalky sestříháme celé až u země, aby mohly na jaře znovu obrazit.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pecovat-o-trvalky.html