jaktak.cz

Jak začít v klidu řešit Vánoce už teď, a nezbláznit se v prosinci

Říjen se přehoupl do druhé poloviny a obchody už pomalu začínají šimrat nervy vánoční výzdobou. A přestože se může zdát, že je ještě brzy, říjen a listopad jsou ideální měsíce pro to, začít Vánoce řešit v klidu a bez stresu. Díky tomu si pak prosinec opravdu užijete – bez pobíhání po obchodech, bez nočních maratonů s balením dárků a bez unaveného „hlavně ať už to máme za sebou“.

Tady je jednoduchý plán, jak na to.

Než začnete cokoli kupovat nebo plánovat, sedněte si na chvíli v klidu a sepište si, co pro vás letos Vánoce znamenají.

Cílem není dokonalost, ale pohoda. A ta se líp plánuje v říjnu než 22. prosince.

Už teď si vytvořte seznam lidí, kterým chcete něco dát. K nim si přidejte sloupečky:

️ Díky tomu si rozložíte výdaje i energii, a navíc si ušetříte noční výpravy do obchodů nebo drahé expresní objednávky z internetu.

TIP: V říjnu a listopadu bývají výhodnější ceny a menší fronty. Čeká nás Black Friday, letos připadá na 28. listopadu. Ceny jsou v ten den (někde i celý týden) mnohdy snížené o desítky procent, ale zboží se rychle prodává, je dobré nakupovat včas. A pokud chcete něco vyrábět, máte na to ještě dost času!

Namísto jednoho velkého „vánočního úklidu“ den před Štědrým dnem si úklid rozdělte do týdnů:

💡 Klidně si dejte i týden bez úklidu. Nemusí být všechno na jedničku. Vánoce jsou hlavně o pohodě – ne o tom, jestli máte utřený vršek skříně.

Už v listopadu můžete:

TIP: Pokud vás baví tvořit, připravte si pár jednoduchých dekorací dopředu – s dětmi, nebo večer u filmu.

Zkuste si sepsat:

Svačiny a večeře na svátky? Nemusíte mít 12 druhů salátů. Mějte pár oblíbených receptů, dobré pečivo, ovoce a něco na mlsání – méně je více.

Do diáře si naplánujte i:

A hlavně: nechte prostor pro klid. Nemusíte všechno stihnout, ale můžete si to užít.

Vánoce nejsou o výkonu. Nejde o to mít dům jako z reklamy a stromek jako z katalogu. Jde o to, abyste se cítili dobře vy i vaše rodina. A čím dřív si s tím začnete hrát, tím klidnější budou vaše svátky.

🎁 Začněte třeba jen jednou malou věcí dnes:
Sepište si seznam lidí na dárky. Nebo si rozvrhněte úklid. Malý krok teď = méně stresu potom.

Přejeme, aby byl letošní advent klidný a krásný, bez shonu, tak, jako si jej každoročně přejete a nedaří se vám toho docílit.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zacit-v-klidu-resit-vanoce-uz-ted-nezblaznit-se-v-prosinci.html