jaktak.cz

Jak zasít travní semeno na nový trávník

Založit trávník můžete více způsoby, setba je jen jednou z možností. Je to levná metoda, která ale má nevýhodu v tom, že prvním rokem musíte být na travní semeno opatrní a příliš trávník nepoužívat. Než koupíte travní semeno, informujte se, jestli se travní směs do podmínek vaší zahrady hodí a jestli tam bude moci růst. Poté je samozřejmě nutné promyslet, na jaké účely bude tráva sloužit a podle toho ji vybrat. Pokud už máte tyto věci promyšleny a semeno nakoupeno, můžete přistoupit k samotnému setí. Jak, kdy a v jakém množství travní semeno zaset?

Krok 1

kdy?

Travní směs zasejte v teplých a vlhkých podmínkách, v nichž se rychle ujme a vyklíčí. Ideální je začátek podzimu, kdy je půda ještě teplá. Semeno můžete vyset i na jaře, ale protože je půda ještě chladná, nemusí růst tráva tak dobře. V létě nesejte, protože mohou semena zaschnout nebo odumřít.

Krok 2

v jakém množství?

Pro každý travní druh nebo travní směs existují určité doporučené dávky, v nichž by se měla semena zasít. Množství se ale různí. Počítejte i s určitým množstvím semen, které ztratíte kvůli ptákům, kteří často semena z půdy vyzobávají. Samozřejmě si můžete vytvořit různé strašáky na ptáky, ale i tak je lepší s případnou ztrátou počítat, aby se vám trávník opravdu zazelenal. Pokud zasejete příliš malé množství, dáváte prostor pleveli, aby se mezi travním semenem rozrůstal. Při zasetí příliš velkého množství zase se mohou zase vytvořit příliš vlhké podmínky. Informujte se proto, v jakém množství byste měli vámi vybranou travní směs použít. Poté vynásobte doporučenou dávku semen velikostí plochy, kterou chcete osít.

Krok 3

jak?

Sít můžete ručně nebo secím strojem. Secí stroj je velmi praktický, protože bez zbytečné námahy zasejete v pravidelných dávkách po celé ploše. Pokud ho ale nemáte k dispozici, nezoufejte. Poradíme vám strategii, jak pravidelně vyset travní semeno i rukou. Rozdělte si plochu, kterou chcete oset na pravidelné čtvrce a vyznačte si je pomocí kolíků a provázků. Opočítejte si množství semen na jednotlivý dílek (praktické je zvolit si m2). V rámci jednoho dílku si odhadem ještě rozdělte plochu na polovinu a rovnoměrně zasejte travní semena. Tímto způsobem postupně osejte všechny dílky. Na závěr plochu uhrabte hráběmi a zalijte.

Krok 4

co s tím dál?

Jak již bylo zmíněno, plochu je třeba chránit před ptáky a to různými síťovinami nebo plašiči ptáků. Důležité je to zejména ze začátku, než se travní semeno ujme. Při suchém počasí je třeba trávník zavlažovat, protože jako každá jiná rostlina i tráva potřebuje ze začátku dostatek vláhy.

Krok 5

jak a kdy sekat?

Travní semeno by mělo vyrůst do 14 dnů. Jakmile bude tráva aspoň 5 cm vysoká, posekejte ji sekačkou na výšku zhruba 2,5 cm. Doporučuje se vybrat veškerou posekanou trávu z trávníku, ideální je sekačka s košem. Trávník se pokuste během prvního roku co nejméně používat, aby se tráva dobře ujala.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zasit-travni-semeno-na-novy-travnik.html