jaktak.cz

Jak si užít Yellowstonský národní park | návod

Jak si užít Yellowstonský národní park | návod. Tento park se rozkládá na severozápadě státu Wyoming, na jihozápadě státu Montana a na jihovýchodě státu Idaho. Rozprostírá se na území o rozloze 8987 km² na území Skalnatých hor. Je to nejstarší národní park na světě. Byl založen v roce 1872 presidentem USA Ulyssem Simpsonem Grantem, který se zaměřil na ochranu přírodního bohatství.

Krok 1

Sezóna

Oficiální sezóna zde probíhá od počátku května do konce října, za hlavní sezónu je pak považováno období od poloviny června do poloviny září.

Krok 2

Jak do parku

Vstup do parku je možný ze všech čtyř světových stran. Severrní vstup je od obce Gardiner, západní vstup pak z města West Yellowstone, z jihu se do parku dostanete od obce Jackson, východní část parku pak začíná nedaleko města Cody.

Krok 3

Chování v parku

Při návštěvě Yellowstonského národního parku je třeba být velmi opatrný. Mnohá zvířata, dokáží v krajním případě zaútočit na člověka. To platí zejména o bizonech. Na území celého parku jsou nainstalovány varovné cedule, které najdete také ve všech kempech a informačních střediscích. Informační cedule však žádají nejen o bezpečnost a neriskování zdraví, ale také varují před případným nepořádkem v parku.

Krok 4

Vstupné

Pro vstup do Národního parku je potřeba povolení, které lze zakoupit v informačních centrech nedalekých měst. Pro soukromé vozidlo je vstup 30 dolarů, motocyklista či jezdec na sněžném skútru pak zaplatí o pět dolarů méně. Lidé starší 16 let pak platí 15 dolarů na osobu. Povolení je platné po dobu 7 dnů.

Krok 5

Rybaření

V parku se vyžaduje zvláštní povolenka. Tu si můžete zakoupit v obchodech návštěvnických center. Spolu s licencí dostanete velmi podrobnou mapu a pokyny pro rybolov v parku. Povoleno je muškaření. Obecně platí možnost ponechat si 2 ryby libovolné velikosti.

Krok 6

Jezera

Největším jezerem je Yellowstone Lake. Leží v nadmořské výšce 2.357 m. Další jezera, která stojí za návštěvu jsou jezera Shoshone Lake a Lewis Lake.Celá oblast je známá i díky velkému počtu mohutných i menších vodopádů, mezi největší patří Lower Falls, který dosahuje výšky až 94 m.

Krok 7

Zajímavá místa

Podél řeky Firehole River se dá dojít k úžasnému vřídlu Grand Geyser, které stříká vodu až do výšky sta metrů - pouze cca 2krát za den. Nádherným zážitkem je i Yellowstone Grand Canyon, ve kterém protéká Yellowstone River. Další možné krásy parku lze nalézt v průvodcích a mapkách, které dostanete v každém návštěvnickém centru.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-uzit-yellowstonsky-narodni-park-navod.html