jaktak.cz

Jak si užít Lublaň

Cena: 5001 - 20000 Kč

Je to hlavní a zároveň největší město Slovinska.Tato oblast byla osídlena již v době Římanů. Metropolí Slovinska se stala oficiálně až roku 1963. Lublaň je město Plečnikova. Město totiž postihlo na konci 19. století zemětřesení, které zničilo vše. Josip Plečnik měk tak dostatek příležitosti využít svůj talent a navrhnout novou Lublaň podle svého.

Co je potřeba

jízdenka či letenka

fotoaparát

pohodlné boty

Krok 1

Doprava letadlem trvá asi hodinu a dvacet minut. Nebo vlakem z Prahy, a za přibližně 11 hodin jste na místě.

Krok 2

Dominantou města je hrad, který se tyčí nad centrem města. Z Prešernova náměstí je to pět minut chůze k lanovce, která vás na hrad vyveze. Lanovka vás vysadí v hradním „podzemí“. Uvnitř hradu se nachází historické muzeum, galerie současného umění a věž, ze které se Vám naskytne výhled na celé město.

Krok 3

Cesta k hradu vede kolem Prešerenova náměstí, kde naleznete barokní františkánský kostel Zvěstování Panny Marie a se slavným Trojmostím, které postavil Josip Plečnik.

Krok 4

Přímo u Trojmostí je pravá, téměř lázeňská, kolonáda, která je součástí „areálu“ tržnice. V centru města se každý den v dopoledních hodinách konají trhy s místní zeleninou a ovocem.

Krok 5

Typickým jídlem je pljeskavica, která má své různé obměny. Na tuto pochoutku si zajděte do menší restaurace.

Krok 6

Od pobřeží je Lublaň vzdálena jen dvě a půl hodiny cesty vlakem. Úroveň vlaků je zde lepší než v Čr. Kupte si jízdenku do Koperu, kde přesednete na autobus do Pirana.

Krok 7

Pirano se rozkládá na poloostrově a je pokládáno za nejkrásnější přístavní městečko.

Varování

Pokud pojedete vlakem, buďte připraveni, že vlak má pravidelně určité zpozdění.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-uzit-lublan.html