jaktak.cz

Jak utišit plačící miminko | rady

Jak utišit plačící miminko | rady. Až vyrostou a budou si s vámi moci povídat, řeknou vám sami, co je trápí. Do té doby ale budete muset sami poznat, jak svým dětem pomoct. Několik rad, které najdete v tomto článku, vám to snad ulehčí. Když odhalíte příčinu dětského pláče, máte napůl vyhráno.

Krok 1

První příčina – dítě má hlad

Tohle se dá vyřešit ze všeho nejsnadněji. Pláč z hladu se většinou pozná podle toho, že je souvislý a jeho intenzita se stupňuje. Dítě někdy také otáčí hlavičku ke straně. Pokud ovšem děťátko pláče brzy po jídle nebo nechce sát, může mít jeho pláč i jiné příčiny.

Krok 2

Druhá příčina – dítě je nadmuté

Dospělým se to zdá jako maličkost, ale pro vašeho malého drobečka to je jedno z nejhorších trápení. Novorozenci nemají ještě vyvinutou střevní mikroflóru a také mají omezenou možnost pohybu, což jim ztěžuje trávení. Pláč způsobený nadýmáním je většinou velmi intenzivní, ale periodický. Nejčastěji přichází asi půl hodiny po jídle. Nadmuté nebo zatvrdlé bříško a problémy s vyprazdňováním jsou dalším průvodním znakem problému. Nadýmání obvykle přejde samo kolem tří měsíců věku dítěte, ale někdy bohužel i později. Do té doby se snažte dítěti alespoň ulehčit. Můžete vyzkoušet následující: - v průběhu krmení i po něm dejte dítě odříhnout -před jídlem nebo po jídle dejte dítěti odvar z kmínu nebo fenyklu -vyzkoušejte kapičky, jako jsou např. sab simplex, bifiform nebo jiné po poradě s lékařem -nahřívejte dítěti bříško -natřete po jídle bříško emulgelem proti nadýmání -snažte se dodržovat přestávky mezi jednotlivým krmením.

Krok 3

Třetí příčina – dítě je opruzené nebo potřebuje přebalit

Pokud dítě pláče a u toho se vrtí a „ošívá“, může být opruzené. Pokud se jeho nálada nezlepší ani po přebalení, podívejte se, zda nemá podrážděnou pokožku. Buďte trpěliví, do několika dnů by se opruzení mělo ztratit. Opláchněte dítě při každém přebalování a natřete mu zadeček bepantenem nebo dětskou rybí mastí. Pokuste se dítě příliš nezahalovat, pokud je to možné, aby mohla pokožka dýchat. Pokud používáte jednorázové pleny, prostřídejte je třeba jedenkrát za den s látkovými.

Krok 4

Čtvrtá příčina – dítě se nudí nebo vyžaduje kontakt s vámi

U dětí, které jsou již schopné fixovat očima předměty a jsou po část dne vzhůru, je nuda překvapivě častou příčinou pláče, který většinou bývá vleklý, mrzutý, ale nijak zvlášť intenzivní. Zkuste si pořídit závěs na hračky, aby dítě mělo co pozorovat, procházejte se s dítětem po bytě, aby mohlo pozorovat předměty kolem, co nejvíc s ním mluvte, i když máte pocit, že vám ještě nerozumí. Někdy pomůže dát dítě občas do jiné místnosti. Pokud děťátko při pláči zvedá ručičky nebo nadzvedává trup, může chtít prostě jen pochovat.

Krok 5

Pátá příčina – dítě je unavené, ale nemůže usnout

Mrzutý pláč a pohyby ručkama a nožkama a přivírání očiček jsou znamením toho, že se vašemu drobečkovi přese všechno nedaří usnout. Pochovejte ho a zkuste ho uložit do místnosti, kde je příšeří. Pomáhá také hladit dítě po čele směrem ke kořeni nosu. Dítě pak začne zavírat oči. Tento reflex mají všichni novorozenci. Můžete také simulovat prostředí dělohy tím, že dítě dáte do zavinovačky, nebo uvážete k postýlce látkové mantinely. Děti mají rády pocit, že leží v ohraničeném prostoru.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-utisit-placici-miminko-rady.html