jaktak.cz

Jak na psí zlozvyky | rady

Jak na psí zlozvyky | rady. Každý z nás, co vlastníme čtyřnohého přítele, se potýkáme s celou řadu jeho zlozvyků. Ať už je to skákání, olizování obličeje, "škemrání" u stolu, okusování bot a nábytku... A tak bych mohla pokračovat. Každý pes má své zlozvyky, ale je všeobecně známo, že pokud se snažíte psa odtrhnout od nějakého lejna, nebo hromady odpadků, může se vám to povést jen za vaší přítomnosti, tyhle pro nás nelibé věci jim zkrátka voní a jsou schopni se v nich vždy vyválet. Proto, když se váš gaučový pes začne válet na trávě, má radost, to ano, ale je na místě se podívat, jestli se neválí v něčem nevhodném.

Co je potřeba

přísnost a důslednost
spolupráce členů rodiny
stanovit pravidla

Krok 1

Pokud nechcete, aby váš pes slintal nad vaším obědem, hypnoticky vás sledoval pohledem, popřípadě štěkotem si vynucoval část vašeho oběda, buďte důslední a psovi nikdy nic od stolu nedávejte. Ať se na vás dívá sebesmutněji a kňučí, nepodleněte jeho psím očím. Pokud tohle pravidlo budou dodržovat všichni členové rodiny, psa ani nenapadne, že by mohl něco dostat. Pes musí mít jasně vymezené místo, kde dostává potravu a dostávat ji pouze tam, nikde jinde.

Krok 2

Dalším a častým zlozvykem psů je skákání. Skákáním pes projevuje radost, většinou při vítání, je nadšený, že vás vidí a proto skáče a vynucuje si tak vaši pozornost. Tento zlozvyk sahá ale mnohem hlouběji, kdy štěňata skákali na matku, když se vrátila z lovu. Štěňata jí olíznutím tlamy dávala najevo, že očekávají potravu. Proto tento zlozvyk zaznamenáme u každého štěněte a bohužel i u některého dospělého psa. Pokud máte malé štěně, vždy, když se vrátíte domů, vemte štěně do náruče a dejtemu pamlsek, zabráníte tak skákání. Tento zlozvyk musíte psa odnaučovat už odmala. Pokud štěně bude větší, skloňte se k němu, pohlaďte ho, pozdravte se s ním, ale rukou se ho snažte mírnit, aby neskákal. Když se s nim přivítáte zavelte rázným slovem: "Dost." Zaujmete jeho pozornost, potom dejte psovi povel "Sedni". Pokud pes poslechne, dejte mu odměnu a pochvalte ho. Skákání je problém, který neodnaučíte ignorací, nebo bitím psa, je potřeba jej postupně vychovávat. Pes skáče z radosti, z nadšení, že už jste se vrátili domů, neberte mu tu radost, klidně se s ním přivítejte, ale nenechte ho skákat, skloňte se k němu, a až se sním přivítáte, usměrněte ho povelem: "Dost."

Krok 3

Psí olizování je také zlozvyk, který se nám většinou moc nelíbí. Od psa bychom se olizovat neměli nechat, přece jen, může dojít k přenesení infekce, parazitů. Je důležité vždy, když vám pes chce projevit tímto způsobem náklonnost, usměrnit ho a svoji lásku mu dát najevo jiným způsobem, například pohlazením, vlídným slovem.

Krok 4

Zlozvyk, který bývá hlavně problémem, pokud máme psa v panelákovém bytě, je štěkání. Tento zlozvyk může být velmi nepříjemný pro naše sousedy a mnohdy jsou kvůli tomu sousedské hádky. Pes se snaží přivolat vás, ať už štěkáním, nebo vytím. Je potřeba zvíře odmala zvykat na vaší nepřítomnost a postupně dobu vaší nepřítomnosti navyšovat. Pokud máme malé štěně, je třeba už od mala, zvykat jej na povel "Ticho". Počkáme, až pes doštěká, a pak zadáme povel "Ticho" a odměníme ho. Některé rasy psů jsou více uštěkanější než jiní. Pořád ale mějme na paměti, že štěkání, ať už v případě ohrožení, hlídání, upozornění vás na něco nebezpečného, jako výzva ke hře, musíme brát jako přirozený projev komunikace mezi psy.

Krok 5

Zlozvykem, se kterým se také často potýkáme, jsou psí útěky. Příčin může být několik, ať už samotná povaha psa, sklony k utíkání, nespokojenost s jeho dosavadními možnostmi, hra, hárající fena, u loveckých plemen běžící zajíc. Měli bychom psa osmala zvykat na možnost pouštění a proběhnutí se z vodítka. Zvykat ho na přivolání a vždy, když přijde, odměnit jej.

Krok 6

Kousání nabýtku a bot v době vaší nepřítomnost je jeden z dalších zlozvyků, se kterým se často u svých čtyřnohých kamarádů setkáváme. Než začneme psovi nadávat a kárat ho za to, co udělal, musíme si uvědomit, že chyba je i částečně na nás. My sami musíme těmto problémům předcházet, a to tím, že sami uklidíme věci, které jsou pro nás cenné, psa v době naší nepřítomnosti zavřeme například jen do dvou místností, kde nehrozí možnost velké škody a zároveň ani poranění. Psovi necháme kosti na kousání, hračky, kterými se zabaví a nebude se nudit.

Psa vychovávejte už od štěněte, s rodinou se dohodněte na pravidlech, kterými se budete řídit a nikdy z nich neslevujte. Mladý pes bude neustále zkoušet vaši trpělivost a bude čekat, že slevíte, pokud ale budete rázní a nenecháte se jeho psíma očima přemluvit, budete mít vyhráno a vaše soužití bude takové, jaké si ho uděláte.

Pokud nebudete na psa dostatečně důslední a nebudete po něm požadovat povely, nedivte se, že bude mít celou řadu zlozvyků. Zlozvykům je třeba vždy předcházet a to hlavně dobrou výchovou, důsledností a pochvalami.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-na-psi-zlozvyky-rady.html