jaktak.cz

Jak pěstovat květák

Složitost: Složité

Pěstování květáku je poměrně náročné. Květák vyžaduje vhodné stanoviště na půdě s dostatkem vláhy a živin. Zato si můžeme pro pěstování květáku vybrat z velkého množství raných, letních či pozdních kultivarů, které se liší vegetační dobou, velikostí a odolností proti škůdcům a nepříznivým vlivům. Květák je vynikající jako smažený nebo v kuchyňské úpravě jako zapečený květák. Pěstování květáku krok za krokem v tomto návodu.

Krok 1

Květák pěstujeme v lehčích hlinitých půdách s vysokým obsahem humusu, které netrpí sléváním. Obsah humusu ideálně nad 3 %, potřebná je půda s dostatkem snadno přijatelných živin, pH půdy by mělo být 6,5 až 7,5, s dostatkem vláhy.

Květák zařazujeme od první tratě, pěstujeme na slunném stanovišti. Květák zaléváme ke kořenům, nikdy ne na listy. Pokud je sucho, květák zaléváme nejméně jednou za 14 dní dávkou 22 l na 1 m čtverečný osazené plochy. Pozor však na přemokření půdy.

Krok 2

Květák předpěstujeme nebo provádíme přímý výsev. V prvním případě semena květáku vyséváme od začátku února do začátku června, na stanoviště vysazujeme rané odrůdy květáku od dubna, letní a pozdní odrůdy až do začátku července. Sadíme do sponu 40 x 50 cm, 0,65 x 0,35-0,4 m. V druhém případě osivo květáku vyséváme v dubnu až květnu.

Krok 3

Pěstujeme odrůdy zimní, rané, letní a letně podzimní. Odrůdy květáku se liší raností, odolností proti škůdcům a výkyvům počasí.

 • ATOS: Velmi raný květák, používaný výhradně pro přímý konzum. Velmi kvalitní a středně velké, pevné růžice. Při podzimním pěstování se může použít na mražení. BRILANT: Polopozdní květák k pěstování z přímého výsevu od dubna do června. Růžice je větší, bílá o hmotnosti 600–700 g, odolná proti fialovění růžic, jako ochrana před žloutnutím je třeba počítat se zalamováním listů v letním období. Vegetační doba je pro letní sklizeň 100–115 dní, pro podzimní sklizeň 110–130 dní od výsevu.
   
 • BORA: Velmi raná odrůda. Růžice je střední, smetanově bílá, částečně zakrytá, o průměrné hmotnosti 370 g. Je odolná proti fialovění. Potřebuje intenzivní závlahu za největšího růstu a před sklizní. Vegetační doba 104–112 dní.
   
 • EXPRES: Velmi raná odrůda pro rychlení ve foliových krytech. Rostliny jsou střední se slabším olistěním, růžice je vysoce klenutá, pevná, kompaktní, s hrubším zrněním, na vrcholu pevná, smetanově bílá, o průměrné hmotnosti 225 g. Vegetační doba 120 dnů od výsevu, 60 dnů od výsadby.
   
 • FASTMAN: Velmi raná odrůda typu Opaal pro první sklizeň a rychlení. Vytváří pevné bílé růžice. Vegetační doba od výsevu 120 dní, od výsadby 60 dní. OPAAL: Osvědčená odrůda určena k rychlení ve sklenících a folnících. Růžice je menší, smetanově bílá, o průměrné váze 330 g. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 100–107 dní.
   
 • GOODMAN: Raná odrůda, velmi vyrovnaná, odolná k nepříznivým klimatickým podmínkám. Má krátký košťál, růžice je vynikající kvality, těžká, sněhobílá a zcela bez antokyanu. Vegetační doba je 80 dní od výsadby.

Krok 4

 • AMAZING: Populární poloraná odrůda vhodná pro letní sklizeň. Lépe odolává mechovatění a žloutnutí růžic při horkém počasí. Tato odrůda je zvlášť vhodná do úrodných půd. Vegetační doba od výsadby 82 dní. Odrůda květáku vhodná pro jarní, letní i podzimní pěstování.
   
 • ANDES: Letní až podzimní odrůda květáku, s vegetační dobou 101–132 dní. Vytváří bílé, pevné a dobře klenuté růžice. Průměrná hmotnost růžic dosahuje 842 g. Odrůda má dobrou odolnost proti fialovění a mechovatění. Lze pěstovat jako letní až podzimní květák s výsevem od poloviny dubna do konce května ve sponu 50 × 50–60 cm.
   
 • DALIBOR: Středně raná odrůda polního květáku s vegetační dobou 118 dní. Průměrná hmotnost růžic je 417 g. Dobře odolná proti mechovatění, prorůstání a fialovění. Odrůda určena k pěstování z přezimované sadby.

Krok 5

 • BRAVO: Klasická odrůda středně pozdního květáku. Lze jej pěstovat z předpěstované sadby i z přímého výsevu od dubna do června. Růžice je střední, dobře klenutá o hmotnosti 550 - 700 g. Vegetační doba je pro letní sklizeň 115–120 dní, pro podzimní 105–120 dní.
   
 • WHITE BALL: Pozdní odrůda s pevnou a vysoko klenutou růžicí. Vegetační doba od výsevu do první sklizně je 109 dní.
   
 • WHITE ROCK: Vysoce odolná odrůda květáku proti žloutnutí, prorůstání i mechovitosti růžic. Vegetační doba od výsevu 125 dní, od výsadby 95 dní.
   
 • FONTANA: Pozdní odrůda s možností výsevu až do 20. června. Růžice je středně velká, pevná, nepřerůstá. Průměrná hmotnost je 750–800 g. Délka vegetační doby je od výsevu po první sběr 100–105 dní, doba ranosti od 110–120 dní.
   
 • AMFORA F1: Nová odrůda typu Romanesco, je poměrně pozdní, vitálního vzrůstu, Velice žádaná zelenina pro zdobení pokrmů. Doporučena pouze pro podzimní sklizeň.Skladování květáku Květák můžeme uložit v igelitovém a propíchaném sáčku do spodní části chladničky, vydrží tak při teplotě 0 °C až dva měsíce. Květák se má ukládat růžicí dolů a košťálem nahoru. Při tomto způsobu skladování tak odcházejí dusičnany z růžice do listů, v růžici přibývá sacharózy, volných aminokyselin, draslíku, sodíku, hořčíku a vápníku. Nemáme-li dostatek místa v chladničce, skladujeme v chladné místnosti do 4 °C.

Květák by neměli konzumovat osoby trpící dnou, protože obsahuje vysoké množství kyseliny močové.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-kvetak.html