jaktak.cz

Jak začít s tréninkem?

Pokud jste otevřeli tento článek, nacházíte se u prvního kroku na cestě k vypracovanému tělu a lepší fyzické kondici. Předpokládám, že když čtete tyto řádky, rozhodli jste se na sobě něco zlepšit. Brzy se ukáže, jestli je vaše rozhodnutí dost silné. Trénink, který mám na mysli v tomto článku, a který budu podrobně rozepisovat v dalších, je zaměřený především na posilování, správné stravování a doplňkové aktivity jako intervalový nebo aerobní trénink.

Co je potřeba

motivace

vytrvalost

Krok 1

Začátek je nejhorší

Ze zkušenosti vím, že nejvíce lidí, kteří chtějí začít cvičit, končí po prvním nebo několika prvních trénincích. Pokud překlenete toto obtížné období, kdy vaše motivace a odhodlání prochází velkou zkouškou, dost možná u cvičení, alespoň nějaký čas vydržíte. Nejlepší je, pokud vás trénink na začátku baví. Pravděpodobně prvotní nadšení nebude mít dlouhého trvání, ale pokud vám vydrží, než si zvyknete na tréninkový režim, uskutečnili jste první krok!

Krok 2

Kde a jak začít?

Může se stát, že se jednoho večera rozhodnete cvičit, protože v televizi uvidíte svalovce, kolem něhož se točí spousta pěkných ženských. A druhý den ráno už jste v nejbližší posilovně. Tohle není právě dobrý postup. Pokud se rozhodnete cvičit a dělat něco se svou fyzickou kondicí, nechte to trochu uzrát. Nemá cenu rvát ze stromu úplně zelené švestky, ty vám asi zhořknou v ústech. Stejně jako když hned na začátku nasadíte nevhodné tempo. Pokud si na první návštěvě posilovny naložíte 100 kg na bench, zjistíte, že je to těžké. A motivace je tatam. Začněte pozvolna, počkejte pár dní, jestli vám touha vydrží. Zatím můžete cvičit doma nebo si jít zaběhat, zkusíte si, jaké to je.

Krok 3

Motivace

Tohle je nesmírně důležitý faktor pro každého, kdo nechce skončit hned na začátku. Jak si udržet motivaci? Kdybych tuhle záhadu vyřešil, zřejmě už bych byl dávno milionář s dokonalým tělem. Nicméně mohu poskytnout pár tipů, které vám snad pomohou. Lidé, kteří se snaží překonat něco vůlí, málokdy uspějí a hodně se nadřou (to neplatí jen pro posilování). To, co v sobě skrývá opravdovou sílu, je představivost a hravost. Děláte raději něco, co vás baví nebo něco, co musíte dělat? Snažte se, co nejméně nutit do tréninku vůlí. Naopak se snažte, aby vás to bavilo (alespoň v kritických obdobích a v počátcích). Trénink si vybírejte tak, aby se vám líbil. Nepoužívejte cviky, které vás už od začátku nebaví a netěší. Tréninky často měňte (po nějaké době je už každý trénink nesmírně nudný a únavný a je čas na změnu!). Sledujte často své oblíbené sportovce a představujte si, jaké by to bylo na jejich místě. Dělejte to pro radost ne pro nutnost!

Krok 4

Jaký je správný důvod?

Mnoho lidí jde poprvé do posilovny, protože nejsou spokojeni se svým vzhledem a chtějí být atraktivnější pro opačné pohlaví. Kupodivu mnozí se to stydí přiznat a zarytě vám tvrdí, že to dělají pro sebe, aby se cítili dobře (po nějakém čase to tak obvykle skutečně je). Není na tom nic špatného, touha být přitažlivější pro potencionálního sexuálního partnera je jeden ze základních hnacích motorů a původců veškeré motivace. Rozeberte si tedy sami pro sebe, jaké jsou vaše důvody. Zda jsou dost dobré a silné, aby vám vydržely na vaší, a teď budu upřímný, dlouhé cestě.

Nenaložte si na začátek příliš! Příliš vysoké tempo na začátku směřuje k rychlému konci.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zacit-s-treninkem.html