jaktak.cz

Jak pěstovat třešeň

Jak pěstovat třešeň | rady a tipy. Třešeň patří k létu a k prázdninám, je i velice krásným stromem spojený s mnoha tradicemi a láskou. Třešeň je bohužel ale velmi citlivá na mráz, a proto je pro její správné pěstování důležité vybrat jí vhodné stanoviště. Pěstování třešně je možná náročnější než pěstování višně, rozhodně se však vyplatí.

Co je potřeba

  • rýč
  • větší zahradu
  • vhodnou půdu
  • strom třešně

Krok 1

Třešeň sázejte tam, kde se roční průměrná teplota pohybuje okolo 8 °C a roční srážky do 500 mm.

Krok 2

Mladý stromek třešně saďte do hlinitopísčité, dobře propustné půdy s dostatkem vápníku. Pro třešeň není vhodné příliš suché stanoviště, ani příliš vlhké místo s podzemní vodou. Na suchém místě tento ovocný strom neroste, a na vlhkém místě zase hrozí, že zmrzne. Stanoviště proto zvolte s rozvahou. Aby se třešni dařilo, je potřeba zasadit ji na slunné stanoviště a na mírné jižní svahy.

Krok 3

Třešeň sázejte buď na jaře anebo na podzim do sponu 4 x 2,5 metru. Pakliže sázíte rostlinu na podzim, zastřižení výhonů nechte až na jaro. Při výsadbě stromu nejprve zastřihněte kořeny. Jestliže třešeň sázíte až na jaře, výhony stříhejte hned. Nechte jí tři silné větve, zbylé odstraňte. Po dvou až třech letech po výsadbě zkraťte větve a hlavní výhon. V dalších letech se zkrátí pouze čnějící výhony ven a to po sklizni (k prosvětlení).

Krok 4

Třešeň hnojte pravidelně vícesložkovým hnojivem od období rašení až po počátek srpna.

Krok 5

Třešně sklízejte postupně podle dozrání, k němuž dochází v období 8 týdnů na počátku léta (červen–červenec).


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-tresen.html