Diskuze k článku

Komentáře

JAN (neověřeno) | 16.03.2014 - 21:18
Boršč-snad nejlepší polévka jakou znám a musím říct,že jsem ho uvařil za svůj život na hektolitry a téměř všem chutnal.Stačí ho vařit s láskou,vždyť je to polévka jak k zasycení,tak i jako zdravá polévka zeleninová s masem.Je pravdou,že není třeba si" dělat hlavu" s tím,co tam dám,ale základ musí být stejný a to jak u ruského,ukrajinského,či boršče polského.Dobrou chuť přeje Jan J.
JIŘINA (neověřeno) | 19.03.2014 - 08:00
Maminka byla Ukrajinka a tak boršč patřil do naší kuchyně, tatínkovi je 93 r. a má ho stále rád,Vaříme dle stejného receptu-opravdu je VÝBORNÝ!A opravdu se vyplatí řepu připravit zvlášť, může se dát ve slupce do kastrolu s vodou do trouby a pak měkkou oloupat a nakrájet nanúhledné nudličky.Její chut i barva zůstanou na skus velmi příjemné.Připravujeme i boršč z pěstovaného šťovíku( anglicky sorel), kdy do masového vývaru s kořením a uvařenými bramborami dáme nakrájený šťovík, necháme projít varem a do hotového se dají nakrájená uvařená vejce,zakys.smetanu každý dle chuti.Použít lze i ten luční nebo sterilovaný v soli.
Marie Pokorná (neověřeno) | 19.03.2014 - 11:32
Boršč- uvařila nám ho arménská paní, která byla se svou velikou rodinou u nás, v den sametové revoluce. Do dnes na něj vzpomínám. Dovezli i plný "kýbl" smetany, "kýbl" kaviáru atd.
jezzina | 19.03.2014 - 12:00
Děkuji za všechny krásné příspěvky. Nechtěla jsem v návodu zahlcovat „literárními odkazy“, ale tady v diskusi si to dovolím: Kdysi jsem četla (bylo to v Čechovovi), jak hrdina povídky „mlsně lovil nitky masa v boršči“. Říkala jsem si – chudáci, na nitě to maso rozvařili, aby ho měli víc… Ale zůstalo to uloženo v hlavě, a tak jsem později vypátrala, že to Rusové tak mají rádi. (A nebo ti, kterých jsem se ptala, jsou rovněž Čechovem ovlivněni?) ;=))
Marie Všelková (neověřeno) | 19.03.2014 - 22:43
Přesně takhle jsme vařili boršč pro ruskou lázeňskou klientelu.Mám raději zahuštěnou. Ale je výborná i tak!
Dana (neověřeno) | 12.03.2015 - 19:52
Dík za výborný recept je sice pracný ale chutná výborně. Byl plný hrnec,každý trošku a nezbylo nic.
Jozef (neověřeno) | 01.04.2015 - 18:24
Ja som spoznal autentický (taký neexistuje) borsc v Kijeve, kde som bol 3 roky. Velmi sa podobal na tento recept, ale nikdy neobsahoval zemiaky a ani zeler. Som rád, ze som konecne objavil (náhodou) tento recept a mohol som porovnat. Existuje hodne receptov, ktoré sú si podobné (hlavne z bývalej NDR). Rusi, ktorí sa tam usadili od konca vojny borscom "nakazili" miestne obyvatelstvo. Podobne ako Soljanka je recept casto uvádzaný ako "z bývalej NDR" (aus DDR-Zeiten)... Doma ho varím podla receptu z Kijeva.
Vynikal (neověřeno) | 05.05.2015 - 07:30
Konečně správný recept na boršč. Já mám recept od babičky, která do Čech přjela v 20létech a ta ho dělala prakticky stejně, jen zeleninu i řepu nejprve podusila na másle.Babička byla zvyklá ještě přidat kopr, ale ten každý nemusí. A řepa se vaří zvlášť hlavně proto, že má podstatně delší dobu vaření než jiná zelenina. Jinak dík za shlédnutí.
Hnátová (neověřeno) | 24.08.2015 - 07:41
Dobrý den a děkuji za recept, kterým rozšířím repertoár svých 'skvělých' jídel na rodinná setkávání. Množství vody asi musíme jen vytušit, že?! kh
Milan Bora (neověřeno) | 02.10.2015 - 17:51
Výborný recept. Poprvé jsem měl bořč v Rusku v roce 1977 a byl opravdu výborný. Upřimně řečeno, ono tam nic jiného ani nebylo. Pamatuji si ty prázdně prodejny masa -Masny v Kyjevě, Charkově a Oděse. Gazírovaná voda za 1 kopejku, se sirupem za 3. Asi jediná vymoženost Sovětského svazu. Ale bořšč uměli skvěle. V Čechách takový nikde neuměli.
Petras (neověřeno) | 02.03.2016 - 17:21
Recept ala Babica : když nemáme maso - dáme kostku Masoxu, když nemáme řepu - dáme sterilovanou. Řepa se zásadně musí vařit ve slupce, protože na kostičky se vám vyvaří do vody a máte z toho průhlednou hmotu bez chuti a spoustu rudé vody. Jediné v čem má autor(ka) pravdu, že ve všech státech ruských i neruských vaří borč trochu jiným stylem, ale většinou se shodují na skopovém mase, které jste paradoxně zavrnul (la). Když to neděláte jak se má, tak to vůbec nedělejte.
Firtik Jaroslav (neověřeno) | 11.07.2016 - 20:00
Docela rad varim borsc,uz delsi cas mam na nej chut,no a protoze mi prijede navsteva tak mne tento recept inspiruje tak ho uvarim.Jestli se mi povede jako vzdy,tak ho bude asi zase malo.
Iva Štěpánková (neověřeno) | 15.10.2016 - 08:37
Také jsem jedla skvělý boršč v Kijevě - oni rozlišují ruský a ukrajinský boršč, ale oba jsou si podobné.Moc mi chutnal a občas ho uvařím doma, přestože naši chlapi ho moc nemusí. Ale já si dávám! Je to chutné a velice zdravé jídlo. Doprostředka talíře si ddám trošku sladké smetany, a to je pak pochutnání!
Zdeněk Čikl (neověřeno) | 20.10.2016 - 10:02
Já vařím boršč podle Kuchařky Mistra Viléma Vrabce - a dávám do něj ještě cukrový karamel(na másle) a světlou zásmažku- lépe se provaří mouka. Červenou řepu restuji na sádle s rajským protlakem a octem, pak dusím do měkka. Samostatná příprava řepa zachová barvu a trvá cca 45 minut .Jinak boršč bez kopru není ten pravý, rusové mají kopr téměř ve všem. Mám-li , přidám houby. Brambory nedávám. JE to tak, že v boršči může být dlechuti cokoliv.

Přidat komentář