jaktak.cz

Jak se dostat na ekonomii

Složitost: Složité
Cena: Zdarma

Makroekonomie, mikroekonomie, podniková ekonomika, řízení výroby, marketing a management, pojišťovnictví, cenné papíry či podvojné účetnictví? Už jste si vybrali, co budete studovat? Poradíme, jak se připravit k přijímačkám na ekonomii.

Krok 1

Výběr školy

Ať už toužíte po manažerské pozici, nebo práci účetní, studium ekonomie vám může zajistit perspektivní budoucnost. Navíc získáte teoretické znalosti v oblasti akcií nebo pojišťovnictví. Díky studiu ekonomie si osvojíte znalosti v oblasti hospodaření svých i svěřených peněz. Další pozitiva: studium ekonomie můžete absolvovat na jedné z našich prestižních univerzit jako je Univerzita Karlova nebo Masarykova univerzita. Tradičním cílem uchazečů o studium ekonomie je však Vysoká škola ekonomická v Praze, která patří k nejuznávanějším školám v Evropě. Přitom výběr nebudete mít vůbec jednoduchý. Studium ekonomie na jednotlvých školách je velice vyrovnané. Všechny školy své studenty připravují k praktickému užití získaných znalostí a dovedností ve veřejném i komečním sektoru. Proto pro vás zřejmě budou rozhodující samotné přijímací zkoušky.

Krok 2

Přihláška ke studiu

Přihlášku zašlete do stanoveného data na adresu školy. Doporučuje detailně prostudovat podmínky přijetí, některé školy přijímají pouze elektronickou přihlášku. Studovat ekonomii můžete na Karlově univerzitě v Praze, Vysoké škole ekonomické v Praze, Masarykově univerzitě v Brně, Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě, na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně i na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Krok 3

Příprava na přijímací zkoušky

Co vás bude čekat u přijímacích zkoušek? Obvykle nějaký test všeobecných znalostí, ovšem může vás potkat i matematika a možná i zkoušky z jednoho jazyka. I když na školách povětšinou u přijímacího procesu cizí jazyk nebudete potřebovat, ve studiu rozhodně. Angličtina se dnes považuje za základ a samozřejmost, další světové jazyky jako výhoda. Naštěstí na toto školy dnes pamatují, a tak například můžete studovat navíc i arabštinu, japonštinu apod. Během své přípravy si kupte testy, které najdete v knihkupectví nebo na internetu. Některé se specializují přímo na ekonomii. Tato investice se vyplatí. A jaké jsou vaše šance k přijetí? Obvykle víc jak poloviční. Důkladné samostudium vám výrazně zvyšuje šance.

Krok 4

Nedostal/a jsem se na školu

Co teď? Říká se, že úspěch či neúspěch u přijímacích zkoušek se už pozná podle obálky dopisu, který vám škola zaslala. Pokud jste přijati, obvykle v obálce najdete jeden papír s vyjádřením, dopis je proto tenký. Pokud nejste přijati, dopis je tlustý - v obálce totiž najdete spoustu letáků na různé kurzy a pomaturitní studium. Pokud vám dorazí ta tlustá, neklesejte na mysli. Šanci studovat pořád máte. Zkontrolujte si výsledky a podívejte se, zda se v zadání testu neobjevily nějaké sporné otázky. Testy konzultujte se svými kantory ze střední. Najdete-li nějaké nedostatky, máte možnost zaslat odvolání kvůli nepřijetí ke studiu. Do obálky připojte svůj motivační dopis, proč chcete školu studovat a čím byste mohli školu obohatit. Poukažte i na své úspěchy ze střední školy - soutěže, publikační činnost apod. Další alterantivou je studium soukromé školy, pokud to rozpočet vaší rodiny dovoluje. Studium není levné ovšem v případě ekonomie velice srovnatelné s veřejnými školami.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-dostat-na-ekonomii.html