jaktak.cz

Jak vybrat živý vánoční stromeček

Vánoce bez vánočního stromečku si dnes už nedovedeme představit. Je to tradice, která má od počátku svoje proměny. Například řada domácností si pořídila stromeček umělý, přestaly se (a znovu začaly) používat slaměné ozdoby a ozdoby z „jídla“. A někdo musí mít stromeček nazdobený právě podle aktuální „módy“. Živý vánoční stromeček na rozdíl od umělého vám provoní byt. Ale jak vybrat ten správný?

Krok 1

Živý vánoční stromeček

První co vás asi napadne při kupování živého vánočního stromečku je to, že ochuzujete přírodu. Stromeček si mohl pěkně růst, ale vy jste ho zahubili kvůli pár dnům vánoční pohody.

Tyto výčitky nemějte. Stromečky se totiž pěstují ve speciálních školkách a odtud se přesazují na speciální plantáže. Takže z vašeho stromečku by nikdy nebyl statný smrk či borovice. Navíc i na plantážích v době svého růstu slouží živočichům.

Krok 2

Kde živý vánoční stromeček zakoupit

Kupujte raději stromek, který je skladován venku, tedy od venkovních prodejců. Koupíte tak stromek, který déle vydrží.

Nejlepší je si vybrat českého pěstitele stromků. Nejenže podpoříte místní pěstitele, ale zároveň si budete moci snadněji zjistit, kdy byl stromek uříznutý a zda je tedy „čerstvý“.

Krok 3

Obecná pravidla pro výběr živého stromku

 • Při výběru stromku se soustřeďte nejprve na jehlice. Měly by mít svěží barvu, měly by být pružné a neměly by při doteku opadávat.
 • Dále zkontrolujte větve, zda nejsou zlomené či nějak poškozené.
 • A samozřejmě si prohlédněte stromeček jako celek. Jaký má tvar, zda je souměrný, jakou má hustotu větví a jehlic. Ale nepravidelně tvarované stromky nemusíte hned zatracovat. Jednak je to přirozeně narostlý stromek, který může být krásný i s nedokonalostmi. Navíc se často nepravidelnost tvaru může hodit právě do vašeho interiéru. Například pokud ho chcete umístit ke stěně, nebude vadit, že na „zadní“ straně bude méně košatý či bude mít kratší větvičky. Naopak lépe se vám tam vejde :-).

Krok 4

Kdy stromeček koupit

Stromeček je lepší koupit až před svátky. To platí hlavně pokud kupujete u menších a prověřených prodejců. Jinak raději nečekejte, protože velkoprodejci budou mít postupně čím dál tím menší výběr.

Až si stromeček vyberete, je vhodné si ho nechat zabalit. Protože obal chrání větve před poškozením a zlomením a také se s ním při přepravě lépe manipuluje a lépe se vejde například do auta.

Krok 5

Jaký druh živého vánočního stromečku vybrat

U nás lze vybírat nejčastěji z těchto druhů dřevin:

 • Smrk ztepilý – má tuhé, krátké, zelené jehlice. Nevýhodou je, že brzy opadává. Výhodou je, že je většinou nejlevnější z nabídky stromků.
 • Smrk pichlavý – má delší jehlice než smrk ztepilý, jehlice mají zajímavou stříbrnou barvu a jsou ostře pichlavé. Výhodou je, že dlouho vydrží a neopadává. Je většinou dražší než smrk ztepilý.
 • Borovice lesní – má o dost delší šedozelené jehlice a také déle vydrží než smrk ztepilý. A je také dražší než smrk.
 • Borovice černá – má delší jehlice než borovice lesní, je zároveň mohutnější, jehlice jsou tmavě zelené. Bývá také dražší.
 • Jedle kavkazská – má lesklé, tmavozelené jehlice. Je velmi oblíbená. A bývá nejdražší z výše uvedených dřevin.

Cena vánočního stromečku se odvíjí od druhu a výšky. Nejlevnější bývá smrk ztepilý a nejdražší jedle. Rozdíly v ceně mohou být výrazné, pohybují se cca od 200,- Kč do 3 000,- Kč a více.

Případné zbytky pochybností o tom zda máte živý stromeček kupovat, rozptýlíte tím, že po vánocích se stromečkem vhodně naložíte.

 • Pokud máte zahradu, můžete ho rozřezat či seštěpkovat a dát do kompostu. Stromeček tak bude zdrojem živin a nepřijde na zmar.
 • V řadě obcí existuje svozová služba, která se o stromeček postará.
 • Nebo ho odvezete sami do sběrného dvora, kde ho zpracují.

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-zivy-vanocni-stromecek.html