jaktak.cz

Jak si vychutnat Paříž | tipy

Jak si vychutnat Paříž | tipy. Paříž je možná snem každé romantické duše. Byla svědkem bouřlivých okamžiků na konci 18. století a tento nádech jí zůstává dodnes. Možná proto, že hlavnímu městu Francie nevládnou mrakodrapy, ale spíše tradiční francouzská výstavba s francouzskými okny. Paříž je zkrátka nenahraditelná a je třeba ji vidět na vlastní oči. Co navštívit a co dělat v Paříži, abyste na něco nezapomněli, ale abyste si atmosféru města opravdu vychutnali? Poradíme vám.

Krok 1

Schody pro zdraví a vyhlídky pro požitek

Do této kategorie patří samozřejmě Eiffelova věž (La Tour Eiffel), Sacré Coeur, Vítězný oblouk (L´arc de triomphe) a La Tour Montparnasse. Výšlap na tyto památky rozhodně stojí za to. Jednak prospěje vašemu zdraví a jednak tato místa poskytují úžasný výhled na Paříž. Sacré Coeur je bazilika, která se nachází na Montmartru - nejvýše postavené čtvrti Paříže. Ta je známá pouličním uměním, kabarety a tančírnami. Na zdech domů si přečtete básně, připomínající minulost této čtvrti. Samozřejmě pro ty, kteří jsou handikapovaní a výšlap do takových výšin jim dělá potíže, lze vyjet na všechny památky kromě Vítězného oblouku výtahem (v případě Sacré Coeur lanovkou nebo turistickým vláčkem).

Krok 2

Romantická projížďka loďkou po Seině

Výletních lodí je podél Seiny na výběr dost, předhánějí se, aby nalákaly turisty. Příkladem může být přístav Les Vedettes du Pont Neuf, který začíná svou projížďku hned pod mostem Pont Neuf. Projížďka lodí je krásná ve dne i v noci, kdy všechny památky svítí. Ovšem nepředstavujte si opravdu romantickou plavbu setmělou Paříží. Vyhlídkové lodi jsou většinou obsazené do posledního místečka, a tak někdy přes hluk turistů neslyšíte popis památek.

Krok 3

Je libo muzea?

Paříž nabízí mnoho muzeí různého zaměření. Od umění, přes historii až po erotiku. Nejznámější muzeum v Paříži je samozřejmě obrovský Louvre, který sestává ze 4 pater ve třech křídlech. Mnohem interaktivnější muzea ale jsou např. Musée de l´homme (Muzeum člověka) a Musée d´Erotisme (Muzeum erotiky). Muzeum moderního umění najdete v Centre Georges Pompidou – centru plném kontrastů. Budovu zvenku totiž „zkrášlují“ nevzhledné trubky, zatímco vevnitř vás však čekají muzea, knihovna, restaurace i butik. Netypické je i Muzeum d´Orsay, které je umístěné v budově bývalého nádraží a které se stavělo v 80.letech 20. století. Dále můžete navštívit muzea jako Muséum National d´Histoire Naturelle (Národní přírodovědné muzeum), Musée du Moyen Age (Muzeum středověku), Musée de la photographie (Muzeum fotografie) atd.

Krok 4

Zábava podél Seiny

Když se procházíte kolem Seiny, jistě vám na pobřeží neunikne řada atrakcí, které na turisty i místní čekají. Najdete tu pláž s lehátky, ale i například taneční odpoledne, které je věnované jednomu určitému tanci. V parných dnech jistě oceníte sprchy, které jsou na pobřeží místy zabudované pro osvěžení kolemjdoucích.

Krok 5

Je libo historie?

Pokud vás zajímá historie Francie, zejména období Francouzské revoluce, máte jedinečnou příležitost. Můžete obdivovat např. Conciergerie – gotický palác, který byl za doby revoluce vězením, kde tisíce lidí čekaly na smrt gilotinou. Uvnitř je zajímavě zpracované muzeum. Dalším lákadlem pro historiky může být Invalidovna (Les invalides) – domov válečných veteránů nechal původně zbudovat Napoleon. V této rozlehlé budově poblíž Eiffelovy věže najdete Muzeum armády, Muzeum věnované válečným veteránům a Muzeum věnované oběma světovým válkám. Nezklame ale jistě i katedrála Notre-Dame, kterou proslavil zejména román V. Huga, nebo Panthéon, tedy budova posledního odpočinku takových francouzských velikánů jako byl J. J. Rousseau, Voltaire, L. Braille, V. Hugo, A. Dumas, E. Zola nebo třeba Marie Curie. Nedaleko od Paříže můžete také navštívit zámek ve Versailles.

Krok 6

Zažijte něco extra! Legraci si člověk může užít také v obrovských aquaparcích, nebo budovách složených z akvárií, která jsou plná mnoha druhů vodních živočichů. Nedaleko od Paříže se můžete pobavit v Disneylandu, nebo v zoo.

Paříž je velmi drahá. Ceny vstupů do jednotlivých památek se zlevňují pro studenty nebo pro mladistvé (18 25 let), ale je nutné prokázat se u pokladny studentským nebo občanským průkazem. Sleva bývá nejčastěji 1 3 eura z plné ceny. Mladiství do 18 let mají většinu památek zdarma, snad kromě Louvru a několika málo památek, kde musí platit všichni. Ve většině památek se navíc neplatí první neděli v měsíci.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-vychutnat-pariz-tipy.html