jaktak.cz

Jak poznávat Belgii | rady

Jak poznávat Belgii | rady. Belgické království je malá podivuhodná země, která už nezávisle funguje od r. 1830. V současné době se jedná o federativní stát. Přestože tuto zemi známe hlavně díky evropským institucím, které sídlí v Bruselu, nabízí tato země mnoho historických památek, specialit a zvláštností. Díky tomu, že je země rozdělená na čtyři specifické oblasti, mluví se v této zemi francouzsky, vlámsky (což je téměř totéž jako holandsky) a německy. Platí se eurem a celkově se dá říct, že pro Čecha jsou ceny v Belgii celkem vysoké.

Krok 1

Kterou část Belgie si vyberete?

Belgie se skládá z tří specifických oblastí, které v mnoha ohledech fungují nezávisle na sobě. Je to valonská část na jihu, kde se mluví francouzsky, vlámská část na severu, kde se mluví holandsky, a region Brusel, který je tvořen z oblasti kolem Bruselu, kde se mluví francouzsky i holandsky. Německá část Belgie sice existuje na hranicích s Německem, ale není nějak oficiálně ukotvená jako část Belgie a její specifikum spočívá zejména v německém jazyku. Valonsko a Flandry (Vlámsko) jsou hlavními herci v belgickém divadle. Obě tak rozdílné části Belgie spolu neustále soupeří a jejich politici se dohadují ve společném parlamentu. Valonsko je orientované spíše na zemědělství, zatímco Flandry spíše na průmysl. Z toho vyplývají i další rozdíly jako například, že Flandry jsou spíše pravicové a bohatší, zatímco Valonsko je spíše chudší, a proto podporuje spíše levici. I přes jejich spory se snaží Belgie vystupovat jako multikulturní země.

Krok 2

Belgický systém dopravy

Co si už vybrat nemůžete, je systém hromadné dopravy, který je v Belgii velmi zmatený. Je to totiž jedna z oblastí, kterou mají na starost jednotlivé regiony (Valonie, Flandry a Brusel). Proto si můžete všimnout, že při průjezdu z jedné oblasti do druhé se mění barva autobusů, částečně se mění i cena. Ve vlámské severní části je jako dopravní prostředek nejoblíbenější kolo, jsou tomu přizpůsobeny silnice s jedním cyklistickým pruhem navíc. Je to životní styl místních. Naproti tomu na jihu ve Valonsku kolo používají jen vzácně a raději se svezou dopravou nebo autem. V Belgii neexistuje ve vlacích nebo autobusech sleva pro studenty, velmi výhodná je ale hromadná sleva, někdy až 50 %.

Krok 3

Belgické počasí

To je také faktor, který si nevyberete. Belgické počasí je velmi proměnlivé, je běžné, že pět minut prší a pět minut svítí slunce, není výjimkou, že proprší celý den. Vzácné je naopak, když je po delší dobu slunečno. Protože je Belgie v severní části Evropy, jsou tam i nižší teploty. Rozhodně tohle nepodceňujte a vždy s sebou noste deštník i sluneční brýle, v Belgii se vám to rozhodně vyplatí.

Krok 4

Hlavní město Belgie i Evropy

Brusel je nejen hlavním městem Belgie, ale sídlí v něm zároveň i evropské instituce, a proto se může označit i za hlavní město Evropy. V Bruselu byste měli rozhodně vidět nejznámějšího čůracího panáčka „Manneken-Pis“, kterého u příležitosti oslav oblékají do různých oblečků. Brusel je nádherné město a skýtá řadu památek: Grand Place, Cathédrale St-Michel, Place Royal, Sablon, Atomium, Japonská věž a Čínský pavilon, La bourse a další. Rozhodně je nestihnete projít za jediný den.

Krok 5

Navštivte i regiony

Gent je nádherné město se středověkými památkami a neopakovatelnou atmosférou. Hrad, katedrály, radnice i náměstí, všechno připomíná staré časy a způsobí, že si tohle město zamilujete. Antverpy je přístavní vlámské město, které má také bohatou historii. Sloužil jako vojenské i obchodní centrum, město bylo ale uznáváno i v oblasti módy nebo designu. K vidění jsou renesanční i gotické památky, za návštěvu stojí i místní zoo a k neobvyklému pocitu může přispět projížďka lodí. Oostende jako lázeňské přímořské město láká turisty na prohlídku rybářské čtvrti, Evropské věže (100 m) i Leopoldův park s četnými jezírky, nebo na pláž, kde se můžete kochat pohledem, kde se ale kvůli chladnému počasí a nízké teplotě vody v moři nedoporučuje koupat. Dalšími místy, které stojí za shlédnutí je určitě Lutych (Liège ve francouzštině, Luik v holandštině), Bruggy (Brugge ve francouzštině, Bruges v holandštině), Tournai (Doornik v holandštině), Namur a další.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-poznavat-belgii-rady.html