jaktak.cz

Jak ochutnat Belgii

Pro belgickou kuchyni je specifické, že se v ní promítají jak západní zvyklosti, tak východní. Belgické typické jídlo, které mi uvařili, byly karbanátky s petrželkou a jako příloha šťouchané brambory s mrkví. Výborné jídlo, které mi spolu s brambory, fazolkami a masem a dalšími jídly velmi připomínalo českou kuchyň. Stánky s hranolky, které potkáte na každém roku a které mimo jiné poskytují nejlevnější jídlo vůbec, stánky s bagetami panini a dalším rychlým stravováním vám naopak připomínají, že jste na Západě.

Krok 1

Hranolky

Mnoho lidí si k obědu, večeři, svačině nebo jen tak pro chuť dává „french fries“ (v doslovném překladu „francouzské hranolky“), tedy hranolky fritované speciálním belgickým způsobem. Ten spočívá ve dvojtém fritování, a to na slunečnicovém oleji. Tento způsob je podle nich zdravější a chutnější. To ale není vše. Belgičané se považují za vynálezce hranolků jako takových. Podle historky, kterou mi vyprávěli místní, údajně byly hranolky vynalezeny kvůli nedostatku ryb. Místní prý se místo ryby jednou rozhodli usmažit brambor, který vykrojili do tvaru ryby, jako náhražku. Nakonec jim to zachutnalo a začali z nich dělat plátky.

Krok 2

Vafle

Jako na dezertu si rádi smlsnou na vaflích ozdobených na všechny způsoby. Právě vafle s nakrájeným ovocem (nejčastěji jahodami nebo banánem), šlehačkou, která je ozdobená tekutou čokoládou, jsou jedním z lákadel pro turisty. Málokdo jim odolá.

Krok 3

Čokoláda

To je také kapitola sama o sobě. Belgie se chlubí mnoha značkami čokolád (např. Leonidas, Guylian, Côte d´Or, Corné - Port Royal). Velmi známé jsou také belgické pralinky. Belgie v této produkci soupeří se Švýcarskem. Z čokolády například vymodelovali i svého Manneken-Pis, čůrajícího panáčka, který je symbolem Bruselu.

Krok 4

Pivo

Belgie je pivařskou velmocí. Přestože to my Češi říkáme o sobě, Evropané to často říkají o Němcích, ani Belgie nemá zanedbatelnou produkci. Vyrábí více než 500 značek piv! Vybrat si můžete z piv, jaké známe u nás, ale i z piv trochu sladších, ovocných, dále z piv hodně bublinkových, ale také z piv naprosto bez bublinek. Belgičané vyzkoušeli snad už všechny kombinace surovin, které se do piva přidávají. Výsledkem je opravdu velký výběr. Nechybí samozřejmě hospody, které nabízí jen pivo s nápojovým lístkem tak dlouhým, že si radši necháte poradit. Belgické značky piv jsou např. Leffe, Rochefort, Bière de miel (medové pivo), Stella Artois. Přece jen je ale nejčastější narazit na hospůdku Jupiler, která prodává stejnojmenné pivo po celé Belgii.

Samozřejmě existuje mnohem více belgických specialit, ale tyto čtyři byly ty základní, na nichž se shodnou snad všichni Belgičané. Každodenní zkušeností jsem ale poznala, že Belgičani mají rádi i francouzské Crème bruleé (pudink se zkaramelizovaným povrchem), milují lasagne, kuskus, rádi si dají i dobré víno atd. Jsou to lidé otevření naprosto všemu, a proto je možná i jejich země někdy nazývána jako multikulturní.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-ochutnat-belgii.html