jaktak.cz

Jak pořídit zelenou fasádu z popínavých rostlin

Jak pořídit zelenou fasádu z popínavých rostlin | rady a tipy. Domy, jejichž stěny jsou obrostlé popínavými rostlinami, mají svoje kouzlo. Popínavky neslouží jen k zakrytí fádní stěny či zamaskování nevzhledného koutu, domu prospívají i jinak. V létě listy rostlin ochlazují zdi a zabraňují jejich přehrátí odpařováním vody a stíněním. V deštivém počasí chrání omítku před deštěm. Stálezelený břečťan zase přispívá k tepelné izolaci v zimě. Rostliny na ozelenění stěn vybíráme podle stanoviště na jaké je chceme vysadit, na výběr je mnoho druhů. Nejznámější představujeme.

Co je potřeba

  • sazenice rostlin
  • zahradní nářadí
  • chuť do práce

Krok 1

Břečťan

Tuto rostlinu vysazujeme k severně a východně orientovaným stranám. Velmi dobře se mu daří na jílovité až vápenité půdě, ale obstojně roste na všech. Je to stálezelená dřevnatějící liána, za příznivých podmínek se doplazí do výšky až 20 metrů. Ke zdi se přichytává jemnými vzdušnými kořínky. Staré rostliny bohatě kvetou a jejich květy milují včely. Plody jsou černomodré bobule, které jsou pro člověka jedovaté. Listy břečťanu se používají do směsí v lidovém léčitelství. Celé olistěné větévky se s oblibou využívají při aranžování. Břečťan se nepříliš ochotně pne po bílých stěnách. Roste pomaleji.

Krok 2

Přísavník

Přísavník je původem z východní Asie. U nás, na některých místech, se vyskytuje zplanělý. Je to opadavá liána, starší rostlina je zdřevnatělá. Roste velmi rychle a za krátkou dobu pokryje velkou plochu. Nepotřebuje oporu, na stěně se drží pomocí přísavek. Rostlina je zdobná listy, jež se na podzim zbarvují červeně. Daří se mu ve všech půdách, avšak kořeny by měly být chráněny před slunečním úpalem.

Krok 3

Zimolez ovíjivý

Tento druh se hodí k pergolám, plotům nebo na tu stranu domu, kde není ložnice. K večeru začnou květy intenzivně vonět, vůně je příjemná, ale alergikům nedělá dobře. Zimolez je keř vysoký 4-6 metrů, na zimu opadává. Má rád suchá, vápenitá místa. Na vlhkých stanovištích s nedostatečným prouděním vzduchu je často napadán padlím. Potřebuje oporu, mimo ni se nerozroste, nemá vzdušné kořínky ani přísavky. 

Krok 4

Téměř všechny popínavky mají rády propustné půdy bohaté na živiny. Rostliny, které necháme pnout vysoko, potřebují mít kořeny ve stínu nebo polostínu, prudké slunce by je mohlo přehřát a vysušit, rostlina by pak zahynula. Je vhodné na kořeny nastlat vrstvu mulče. Jednou ročně, nejlépe na jaře, je třeba rostliny přihnojit kompostem. Rostoucí výhony čerstvě vysazených popínavek veďte ke stěně pomocí šikmo přiloženého prutu.

Krok 5

Často se lidé obávají, že vysazením pnoucích rostlin si zničí omítku. Některé rostliny se skutečně přichycují k podkladu pomocí přísavných destiček nebo vzdušných kořínků. Naruší ho však pouze v případě, je-li již poškozen a kořínky vniknou do škvír a puklin. Ani pak nejsou následky nijak tragické, kořínky slouží jen k přichycení, nevysávají vodu a ani nerostou. Větším problémem je hmyz, který rád navštěvuje kvetoucí rostliny. Proti němu doporučuji sítě do oken.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-poridit-zelenou-fasadu-z-popinavych-rostlin.html