jaktak.cz

Jak správně kloktat

Jak správně kloktat | rady a tipy. Nepříjemné škrábání, pálení nebo bolesti v krku nás podvědomě nutí, abychom se jich co nejdříve zbavili. Velice oblíbenou a v domácích podmínkách často používanou metodou je vykloktání krku. I když třeba angínu, která bolestí v krku také začíná, kloktání nezažene, v lehčích případech nachlazení urychluje léčbu.

Co je potřeba

voda, sůl, sušené byliny

Krok 1

Jako nejsnazší rychlá první pomoc pomůže sůl. Kávovou lžičku kuchyňské soli rozpustíme ve čtvrtlitrovém hrnku vody, vodu nahřejeme a pak kloktáme.

Krok 2

Máme-li doma bylinky, spaříme je horkou vodou, jako kdybychom chtěli připravit čaj, a tento výluh necháme vystydnout. Scedíme a když je tekutina vlažná, využijeme ji ke kloktání. Mezi ideální bylinky patří zejména sušený heřmánek, šalvěj nebo meduňka.

Dávkování je prosté, stačí jedna polévková lžíce bylinek na 1 litr vody. Nálev můžeme ohřát.

  • Heřmánek zklidňuje a má antibakteriální účinky. 
  • Šalvěj dezinfikuje a s úspěchem se používá i k vyplachování ústní dutiny při bolestech zubů a zánětu dásní nebo při zápachu z úst.
  • Meduňka působí protizánětlivě a zklidňuje podrážděné sliznice.

Tyto bylinky lze užívat jednotlivě nebo je smíchat a využít jejich léčebné schopnosti současně.

Krok 3

Jakmile se objeví první škrábání, pálení nebo bolení v krku, kloktáme co nejčastěji, klidně každé tři hodiny. To platí pro první den, pak léčebnou kúru zmírníme. Pokud chceme, aby léčba byla skutečně účinná, bezprostředně po kloktání nic nepijeme, nejíme, ani si nečistíme zuby.

Krok 4

Jestliže bolesti v krku neustupují, anebo se dokonce přidávají další příznaky, nejspíš nejde o virovou záležitost, ale nemoc má bakteriální původ. V takovém případě nezbývá než navštívit lékaře. I tak ale bolesti v krku rychleji odezní, pokud současně s užíváním léků podpoříme hojivé procesy díky kloktání.

Krok 5

Jaký je postup? Nabereme do úst jeden, dva doušky a kloktáme. Nedoporučuje se nabrat vody zbytečně moc a mít plná ústa. Rozhodně nespěcháme. Použitou vodu vyplivneme do umyvadla a znovu celý postup opakujeme.

Pokud si připravujete bylinkový nálev, bylinky střídejte.

  • Při přípravě roztoku dbejte na to, aby nebyl příliš silný, vysoká koncentrace soli nebo bylin může sliznici ještě více podráždit.
  • Nikdy nekloktejte příliš horkou nebo naopak studenou vodou, aby se váš zdravotní stav nezhoršil.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-spravne-kloktat.html