jaktak.cz

Jak zhubnout břicho?

Břicho představuje jednu z nejproblematičtějších partií na lidském těle, neboť právě v dané oblasti se ukládají tukové zásoby, jichž se zbavuje velice těžko. Pokud jste vyzkoušeli snad všechno, ovšem stále nejste schopni dosáhnout kýžených výsledků, pravděpodobně v něčem chybujete.

Co je potřeba

Vytoužený pekáč buchet se vám na břiše nevytvoří tím, že každý den uděláte několik sklapovaček. Samozřejmě cviky na břicho jsou velice důležité a účinné, slouží k vyrýsování břišních svalů, nicméně pokud jste svaly ukryty pod vrstvou tuku, můžete je mít jakkoli posilněné, ale vidět prostě nepůjdou.

Krok 1

Komplexní cvičení

Snad každý profesionální fitness trenér vám řekne, že je naprostý nesmysl zaměřovat se při cvičení pouze na jednu partii. Zaměřte se proto na komplexní cvičení, protože je nezbytné aktivovat během tréninku celé tělo.

V podstatě je nemožné spalovat tuky jen z jedné konkrétní části lidského těla. Jestliže si řeknete, že se chcete zbavit tuku na břiše, ale v oblasti hýždí byste si ho rádi ponechali, a tak začnete cvičit jen břišní svaly, přesně tak to nefunguje. Především genetika a hormony určují, v jakých oblastech se spalují tuky rychleji. Zatímco někomu na břiše, jinému zase na stehnech. Přírodu, bohužel, neovlivníte.

Hubnutí břicha začíná správným tréninkem, do něhož byste měli zakomponovat dřepy, mrtvé tahy i výpady. Právě zmíněné cviky zaměstnávají spoustu svalů, včetně těch břišních, a tím pádem dochází k velkému výdeji energie.

Krok 2

Cvičte s mírnou zátěží

Zejména ženy prahnou po plochém a pevném břichu, nikoliv po vyrýsovaném pekáči buchet. Přesně to ovlivníte zátěží a délkou cvičení. Intenzivním a krátkým cvičením mnohdy vydáte méně energie než při běhání na běžícím pásu či jízdě na rotopedu. Pokud se trenéra zeptáte, jak zhubnout přes břicho, poradí vám delší kruhové tréninky s menší zátěží (ideálně v kombinaci se silovým tréninkem), protože takový koncept cvičení je vskutku efektivní.

Krok 3

Kontrolujte si tepovou frekvenci

Pracujte s tepovou frekvencí, protože její kontrolou můžete docílit toho, že začnete opravdu efektivně a rychle spalovat. Zjistilo se totiž, že v určité tepové frekvenci je tělo schopno využívat tuky jako zdroj energie pro svaly, které zrovna zapojujete do pohybu.

Optimální tepovou frekvenci pro spalování tuků si můžete klidně vypočítat. U žen se odečítá věk od čísla 210 a u mužů od čísla 220. Číslo, které vám vyjde, je potom maximální tepová frekvence. Člověk by měl cvičit v rozmezí 60 až 79 % maximální tepové frekvence. Pokud tedy máte 25 let a jste muž, potom si vypočítáte maximální tepovou frekvenci 220 – 25 a vyjde vám 195. Potom dáte 195 × 0,6 a 195 × 0,79 a vyjde vám rozmezí, v jakém se můžete pohybovat.

Krok 4

Strava je alfou a omegou

Cvičení je sice fajn, ale další odpovědí na otázku, jak zhubnout břicho, je správně složená strava. Cvičební techniky můžete mít osvojené správně, ale pokud budete mít špatně nastavený jídelníček, vysněného plochého břicha nikdy nedocílíte.

Z jídelníčku odstraňte tučná, slaná, sladká a jinak nezdravá jídla. Zařaďte do něj vlákninu, bílkoviny, vitamíny, a hlavně i zdravé tuky. Dodržte také, aby byl výdej větší než příjem, a tím jste dosáhli kalorického deficitu.

Příjem by se měl skládat z 15 – 25 % bílkovin, 20 – 30 % tuků a 45 – 65 % sacharidů. Jakmile nastavíte takový poměr, můžete si být jisti, že konečně začnete hubnout tak, jak potřebujete. Samozřejmě se jídelníček v průběhu časem mění, například pokud se dostanete do fáze silového sportu, zvyšte příjem sacharidů. Poslouchejte své tělo, protože někomu vyhovuje více tuku a méně sacharidů a podobně.

Krok 5

Pozor na jojo efekt

Zhubnout se dá i rychle, a to drastickými dietami, které však rozhodně nedoporučujeme. Potom by se totiž mohly negativně podepsat na vašem zdravotním stavu. A navíc, jakmile se vrátíte k běžnému stravování, dostaví se jojo efekt, tedy přiberete nejen váhu, kterou jste shodili, ale i něco navíc.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zhubnout-bricho.html