Přejít k hlavnímu obsahu

Kaviár: Čtyři způsoby přípravy kaviáru s vejci

Kaviár: Čtyři způsoby přípravy kaviáru s vejci

Variace na téma kaviár a vejce podle někdejších ČSN. Vejce s kaviárem na aspiku, nebo kaviár a vejce pro změnuv aspiku. Ruské vejce s kaviárem. A nakonec sice skromná, ale velmi populární plněná vejce s kaviárem.

Nákup kaviáru nemusí nutně nabourat náš stravovací rozpočet, když nebudeme trvat na tom, že musí být pravý, z jeseterovitých ryb. I tak zvané nepravé kaviáry jsou lahůdkou. Jejich „nepravost“ spočívá jen v tom, že pocházejí z jiných druhů ryb. I tyto kaviáry jsou dobré, a cenově dostupné každému. Tak proč z nich někdy nepřipravit sváteční delikatesy?

Kaviár: Carevič studené kuchyně

Když se řekne kaviár, mají lidé různé asociace:

  • Někdo si vzpomene na pitky carských důstojníků popisované v ruských románech,
  • jiní si představí rozmařilé choutky bonvivánů celého světa.

Kaviár býval atributem carského Ruska i Sovětského svazu. kaviar_sxcV některých současných materiálech se dočítáme, že v Rusku se kaviár zapíjí vodkou. No, to je příliš eufemistické vyjádření, ono to je trochu jinak. V Rusku se kaviárem vodka zajídá. Ostrý pikantní kaviár překryje vjem „stokanu“ silné čiré pálenky, a probudí chuť na další sklenici.

Z filmů známe scénky, kdy si svůdník objedná u hotelové služby donášku kaviáru se šampaňským do pokoje, kam si s „jistým úmyslem“ dovedl dámu. I když gastronomičtí odborníci namítají, že šampaňské není vhodným nápojem ke kaviáru, určitý smysl to má. Pánové přece musejí udělat na dámu dojem, a to nejen po stránce finanční. Není tajemstvím, že kaviár podporuje „mužnou sílu“. Z toho důvodu ho prý jídala i ikona milovníků, Giacomo Casanova.

Kaviár v hledáčku zdravé výživy

Jenže kaviár nemá jen bohatou minulost. Z pohledu moderní výživy je potravinou, která nás zajímá. Rybí jirky obsahují všechny nutné látky pro budoucí rybí zárodek. A ty prospívají i lidskému organismu. Seznam obsažených látek je tak obšírný a rozmanitý, že se nevyskytuje v žádném uměle vyrobeném potravinovém doplňku. Krom toho, že lidský organismus preventivně regeneruje, podle odborníků pomáhá i při zdravotních potížích: zabraňuje vzniku trombóz, protože rozpouští krevní sraženiny, napomáhá snížení krevního tlaku, snižuje „špatný“ cholesterol, má protizánětlivé účinky.

Nutriční hodnoty ve stu gramech kaviáru

Bílkoviny (24,6 g), tuk (17,9 g), minerální soli (6,5 g), sacharidy (4 g), vápník (275 mg), železo (11,88 mg), hořčík (300 mg), fosfor (356 mg), draslík (181 mg), sodík (1500 mg), zinek (0,95 mg), měď (0,11 mg), mangan (0,05 mg), selen (65,5 µg), vitamin B1 (0,19 mg), vitamin B2 (0,62 mg), vitamin B3 (0,12 mg), vitamin B5 (3,5 mg), vitamin B6 (0,32 mg), vitamin B9 (50 µg), vitamin B9 (50 µg), vitamin B9 (50 µg), choline (490,9 mg), vitamin B12 (20 µg), vitamin A (905 MJ), vitamin A (271 µg), vitamin A1 (271 µg), lutein a zeazanthin (648 µg), vitamin E (1,89 mg), vitamin D (2,9 µg), vitamin D (117 MJ), vitamin K (0,6 µg), nasycené mastné kyseliny (4,06 g), mononenasycené mastné kyseliny (4,631 g), polynenasycené mastné kyseliny7,405 g, cholesterol (588 mg).

Energetická hodnota ve 100 g je 252 kcal (1055 kJ).

Stará moudrost říká: „Dobrého pomálu“

Ale kaviár především báječně chutná. A přestože se nepravé kaviáry (z jiných druhů ryb než z jeseterovitých) dají koupit za cenu velice příznivou, zasluhuje konzumace kaviáru „zvláštní přístup“.

Není to pochutina, kterou si mažeme na chleba s máslem. Je to stále delikátní lahůdka, která se podává v malém množství („jíst kaviár lžicí“ je příměr vyjadřující gastronomické barbarství).

Pravý kaviár je tak vzácný, že se ve „vysoké kuchařině“ podává na ledu a pouze s opečeným toustem. Levnější druhy se používají i při přípravě lahůdek studené kuchyně. Protože se chuť kaviáru dobře snoubí s nepříliš výraznou chutí vajíček,často se tyto potraviny kombinují.

  • Z profesionálních receptur pro studenou kuchyni z roku 1976 jsme vybrali předpisy snadno využitelné i v současné době.

1

Vejce s kaviárem na aspiku

Uvaříme vejce natvrdo podle počtu zamýšlených porcí. Uvaříme aspik, nalijeme do ploché misky a necháme dokonale ztuhnout (recept na přípravu aspiku v článku Jak připravit šunkové závitky). Ztuhlý aspik nasekáme na kostičky a upravíme na talířky. Na aspik položíme rozpůlená vejce žloutkem nahoru tak, aby v aspiku dobře „seděla“. Na každé vajíčko malou lžičkou navršíme kopeček kaviáru. Kolem vajíček nastříkáme věneček dochucené majonézy. Ozdobíme zelenou petrželkou, máme-li, tak i kouskem chemicky neošetřeného citronu.

  • Podáváme s velmi tenkými plátky pečiva nebo s nasucho opečenými tousty, které překrojíme na trojúhelníčky.
2

Kaviár s vejcem v aspiku

Jestliže jsme „hraví“ můžeme připravit variantu předcházejícího receptu.

Uvaříme vejce, necháme vystydnout, překrojíme na polovinu. Připravíme aspik, necháme prochladnout. Malá tvořítka (bábovičky nebo široké čajové šálky) vylijeme tekutým aspikem, aby byly „smočeny“ stěny a na dně zůstala asi půlcentimetrová vrstva aspiku. Necháme ztuhnout. Pak vložíme kopeček kaviáru a kolem něj přízdobu z červené sterilované papriky (slupkou dolů). Opatrně zalijeme chladným, ale tekutým aspikem do výšky kaviáru a znovu necháme ztuhnout. Řez vajíčka pokapeme aspikem a řeznou plochou dolů položíme zatuhlý rosol. Kolem vajíčka naskládáme plátky kyselé okurky (můžeme opírat vajíčko, aby se vyplnil prostor do výšky vejce. Zalijeme aspikem do poloviny výšky vejce a necháme zatuhnout. Pak dolijeme aspik, aby vajíčko zcela zakryl a trochu přesahoval. Pak dáme ztuhnout.

  • (Když nedodržíme postupové kroky a aspik nalejeme najednou, vyplavou suroviny napovrch, což není žádoucí.)

Necháme dokonale ztuhnout (několik hodin). Pak vyklopíme na servírovací talířek, který můžeme vyložit listem salátu nebo pažitkou. Jestliže jsme použili pevnou formu, před vyklápěním na na pár vteřin pooříme do vřelé vody. Aspik při stěnách se rozpustí a snadno se vyklopí. Silikonové nebo umělohmotné formy stačí jemně pomačkat.

  • Aspikové „bochánky“ dozdobíme ochucenou majonézou.
3

Ruské vejce s kaviárem

Uvaříme vejce (jedno na porci), necháme vychladnout. Připravíme vlašský salát (recept v článku Jak udělata vlašský salát). Vlašský salát úhledně rozložíme na talířek, na něj položíme dvě půlky vajíčka řezem dolů. Vejce přelijeme majonézovým přelivem (dochucená majonéza mírně zředěná třeba nálev okurek). Z jedné strany položíme k vejcím vějířek u okurky, z druhé strany kornoutek šunkového salámu. Na vejce navrstvíme kopeček kaviáru. Přizdobíme zelenou petrželkou a kapiíí. Dáme dokonale vychladit.

  • Podáváme s jemným pečivem (banketky, tenké řezy bílého pečiva).
4

Plněná vejce s kaviárem

Uvaříme vejce podle potřebného množství, necháme vychladnout. Vajíčka oloupeme, přepůlíme, aniž bychom poškodili bílek, vyjmeme žloutky. Žloutky zvážíme a odvážíme stejné množství másla. Máslo vyšleháme do pěny. Žloutky protřeme sítkem, zašleháme do vajec. Ochutíme trochou sardelové pasty nebo trochou plnotučné hořčice a soli. Znovu vyšleháme. Žloutkovou směs dáme do zdobičky nebo sáčku a nastříkáme do jamek po žloutku. Na vrchu vaječné náplně vytvoříme mělkou jamku. Do ní pak položíme malou hromádku kaviáru. Přizdobíme petrželkou, případně malinkým kouskem z oloupaného citronu.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články