jaktak.cz

Jak platit mobilním telefonem

Složitost: Lehké

Technické vychytávky přicházejí velice rychle a v drtivé většině usnadňují náš život. To platí i v případě nakupování, respektive placení. Řada z nás i při placení nákupu či úhradě služeb spoléhá na mobilní telefon. Jak vlastně placení mobilem funguje?

Pokud chceme platit mobilním telefonem, je nutné, aby pracoval na platformě, která to umožňuje. K nejznámějším patří Android nebo iOS. Právě tyto systémy jsou v současnosti nejrozšířenější. Jen pozor na to, že některé zastaralé verze nemusejí tyto bezhotovostní platební transakce podporovat. Také je důležité, aby platbu telefonem podporoval váš mobil. Musí mít technologii NFC.

Navíc aby úhrada zboží proběhla, nestačí mít jen „chytrý telefon“, ale nakupovat tam, kde je bezkontaktní terminál. Chytré hodinky, jimiž se dá rovněž platit, stejně jako telefon, se z pohledu terminálu vlastně „tváří“ jako platební karta.

Takže si to shrňme. Pro placení mobilním telefonem potřebujete:

Krok 1

 1. Pokud máte iPhone, zřejmě víte, že se v něm nachází aplikace Wallet (Peněženka). Stačí ji otevřít a kliknout na ikonku plus v pravém horním rohu. Otevře se vám dialogové okno Apple Pay, které pomůže nastavit platební kartu. Musíte zadat veškeré údaje o kartě (číslo, bezpečnostní kód, konec platnosti atd.).
 2. Aplikace vám umožňuje zadat detaily ručně, nebo stačí kartu vyfotit a vše bude načteno automaticky. Do své mobilní peněženky můžete přidat i více karet a pak si zvolit, která se bude primárně používat pro placení. Karty lze samozřejmě i odstraňovat.
 3. Jakmile si kartu přidáte, můžete jít nakupovat. Postup při nákupu je následující:
 4. Při zamčené obrazovce dvakrát zmáčknete kulaté tlačítko (Home Button). Nejlepší je mačkat ho jiným prstem než palcem, protože na palec máte obvykle nastavený otisk, takže by se vám odemknul telefon a nezobrazila platební karta.
 5. Na obrazovce se vám zobrazí vaše přidaná platební karta.
 6. V tuto chvíli stačí jen přiblížit telefon k platebnímu terminálu a zadat otisk prstu (přes kulaté tlačítko Home Button). Alternativně můžete na obrazovce kliknout na možnost zaplatit pomocí kódu a místo otisku zadat kód.
 7. Máte-li zapnuté zvuky, při úspěšné platbě se ozve tón a je hotovo.

Krok 2

 1. V telefonech s Androidem potřebujete Android 4.4 nebo vyšší a aplikaci Google Pay, která bývá většinou předinstalovaná. Jestliže ji nemáte, stáhnete ji z Google Play.
 2. Do aplikace přidáte detaily o své platební kartě, pokud se to povede, v aplikaci svou kartu uvidíte. Můžete přidávat i více karet a vybírat si, jakou budete platit.
 3. Po zadání karty do aplikace vám přijde SMS zpráva s bezpečnostním kódem, který je třeba zadat do aplikace. Tím odsouhlasíte obchodní podmínky služby Google Pay vše je připraveno.
 4. Až přijdete do obchodu, stačí telefon přiložit k terminálu. Je jedno, jestli jste v menu, nebo v nějaké aplikaci, dokonce může být i uzamknutý (viz další bod).
 5. Pokud platíte nákup do 500, telefon může být dokonce i zamčený. Jestliže platíte nad 500 Kč, budete muset telefon odemknout (nikdy nemusíte zadávat PIN karty). Z logiky věci je tedy třeba, abyste používali nějaké zabezpečení pro uzamknutí telefonu (otisk prstu, kód apod.).

Krok 3

Záleží na tom, jaké máte hodinky. Platební kartu je třeba zadat zpravidla přes mobilní aplikaci a do hodinek ji „nahrát“. O konkrétním postupu se informujte vždy u výrobce svých hodinek. Bezkontaktní platby podporují například Apple Watch, některé typy hodinek Garmin a Fitbit, Samsung Gear atd.

Platba mobilním telefonem je zabezpečená otiskem vašeho prstu. Obvykle když platíte, je třeba platbu potvrdit otiskem a díky tomu se zbavujete povinnosti zadávat PIN. Dnes už se PIN nezadává při platbách do 500 Kč, při platbě telefonem ho ovšem nebudete zadávat ani nad pětistovku.

Neplatí to však pro všechny telefony, a hlavně ne ani pro všechny chytré hodinky. Někdy je PIN potřeba zadat. Často záleží také na bance, již používáte. Některé vyžadují PIN častěji než jiné.

Další obrovskou výhodou je, že platit telefonem se dnes dá téměř kdekoliv včetně zahraničí. Nemusíte mít ani připojení k internetu, systém funguje také offline. Navíc si v aplikaci (Google Pay či Apple Wallet) můžete zobrazit historii svých plateb. Placení telefonem je prostě pohodlné a určitě stojí za to, abyste si ho zprovoznili i vy.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-platit-mobilnim-telefonem.html