jaktak.cz

Jak se vyznat v přírodních materiálech oblečení

Složitost: Lehké

Když se řekne oblečení z přírodních materiálů, tak každý z nás si nejspíš vybaví bavlnu, len a hedvábí. Existuje jich však mnohem více a my poradíme, jak se v nich vyznat a na co si dát pozor.

Bavlna

Bavlna patří k nejrozšířenějším materiálům. Je odolná, ale mačká se. Vyrábí se o různé gramáži, takže ve výsledku je tkanina různě silná a odolná.

Froté

Froté je speciálně tkaná bavlna a vyznačuje se velkou savostí. Ideální pro ručníky, osušky a další vybavení koupelen, ale šijí se z něj i pyžama, župany a ložní prádlo. Na údržbu nejsou kladeny velké nároky.

Len

Len zažívá v poslední době boom. V létě chladí, dobře saje pot a je velmi příjemný na tělo. Někomu může vadit, že se hodně mačká, ale to k tomuto materiálu zkrátka patří. Charakteristické je nestejnoměrné vlákno, místy silnější, místy slabší. Oproti bavlně je lněná látka odolnější.

Hedvábí

Hedvábí se získává z bource morušového. Přesněji řečeno jde o vlákno z jeho kukly. Tento chladivý, jemný, luxusní materiál je nemačkavý, výborně saje vlhkost a šijí se z něj nejčastěji halenky, šaty nebo pánské kravaty. Cena je však ve srovnání s jinými přírodními materiály relativně vysoká. S oblečením bychom měli zacházet šetrně, látka je náchylná k zatržení.

Vlna

Vlna je velice oblíbený materiál, ale ne každému dělá dobře. V rámci této kategorie bychom měli připomenout zejména kvalitní střižní vlnu, která se získává přímo z ovčí srsti.

Merino pochází ze speciálně šlechtěných ovcí a alpaka je označení pro lamí vlnu. Všechny tyto druhy mají mnoho společného: výborně hřejí, jsou prodyšné, jejich životnost je při dobrém zacházení vysoká. Jsou ale poněkud náročnější na údržbu. Výrobci často doporučují prát na speciální program nebo v ruce, aby vlákna nezplstnatěla, a nepoužívat aviváž.

Lidé s citlivější pokožkou si někdy stěžují na to, že je vlna škrábe. Hodně ale záleží na tom, jak byla příze zpracována. Z vlny se tkají látky nebo se používá k pletení a háčkování oblečení a doplňků.

Kašmír

Komfortním, luxusním materiálem je i kašmír. Skvěle hřeje a na omak je hebký. Získává se ze spodní srsti kašmírských koz. Setkáme se s ním zejména u svetrů a zimních doplňků. Výhodou je, že kašmír je mimořádně hřejivý, a přitom prodyšný. Má ale sklon ke žmolkování, a proto je nutné dodržovat pokyny výrobce, jak o oblečení pečovat.

Pašmína

Pašmína je ještě vzácnější než kašmír, vyrábí se z těch nejjemnějších chloupků kašmírských koz. Ceny bývají velmi vysoké, a je to dané zejména tím, že vlákno se získává pouze v malém objemu. Nejčastěji se dají pořídit šály, rukavice a další doplňky z pašmíny.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-vyznat-v-prirodnich-materialech-obleceni.html