jaktak.cz

Jak zabezpečit domácnost s malými dětmi

Složitost: Mírný

Dokud žijeme bez dětí, vůbec si neuvědomujeme, kolik na ně v běžné domácnosti číhá nebezpečí. Jsou všude. Od elektrických zásuvek, přes šuplíky, troubu, až po schody nebo třeba okna. Je jich ale mnohem víc, a jakmile se nám dítko narodí, jsme nuceni je postupně eliminovat. Co vše bychom měli zabezpečit?

Aby si dítě neskříplo prsty do šuplíků, které je zábava dokola otvírat, a stejně tak aby se nedostalo k tomu, co je v něm uschované, existují „zámky“ na šuplíky. Je jich více typů a zpravidla trvá dva, tři pokusy, než najdete takové, které skutečně drží i po opakovaných pokusech o jejich zdolání vaší ratolestí. Pokud máte v šuplících kuchyňské linky nože, vidličky, jehlice na špízy, ale i sekáček na maso, nůžky na porcování a jiné, je nutné je zamknout, nebo dát tam, kde dítě nedosáhne.

Z dosahu dětí musí zmizet vše, co je může ohrozit na životě. To se týká léků, ale také vitaminů, doplňků stravy, různých mastí, všeho drogistického zboží, od prášků na praní, přes čističe, až po jedy na škůdce. To, co doma nepotřebujete, přemístěte do garáže, na půdu, nebo třeba do sklepa, kde dítě nemá přístup. Vždy i tak dávejte takové věci vysoko a nikdy je nepřelívejte, nepřesýpejte do jiných obalů, lahví, krabic, plechovek, které by se dalo splést s něčím jiným. Už se mnohokrát stalo, že se někdo napil z petlahve s nálepkou oblíbeného nápoje, ale pak zjistil, že je v láhvi např. benzin, ředidlo či něco jiné.

Jít ven nebo odejít z místnosti je pro dítě velmi lákavé. Pokud nechcete, aby z místnosti odešlo, nebo chodilo po schodech, kde by mu hrozil pád, pořiďte si zábranu do dveří a na schodiště. Dají se koupit zábrany s nastavitelnou šířkou, takřka vždy najdete tu správnou. Pokud ne, nechte si ji vyrobit na míru. Nebezpečné je i zábradlí u schodiště, které není zhotoveno dle normy.

Také ke krbům a kamnům se dá koupit podobná zábrana, která mívá tvar U a dítě ochrání před popálením.

Dalším nebezpečím je trouba u sporáku a plotýnky. I na troubu se dá koupit „zámek“. Investujte do něj, vyplatí se to. Naučte se vařit na zadních plotýnkách a používejte zejména je. Hrnce nikdy nenechávejte na plotně držátkem směrem do místnosti, vždy ucha i rovné držáky otočte dozadu ke zdi, nebo ucha vodorovně s hranou sporáku. Jednoduše co nejdál dětské ruce, která by po nich mohla sahat. I hrneček s kávou či čajem si zvykněte odkládat co nejdál od kraje pracovní desky. S dítkem v náručí bychom neměly ani vařit, zejména tehdy, když smažíme a mohl by prskat olej, nebo když otvíráme troubu.

I řetízek na žaluziících se dá opatřit pojistkou, aby se rozpojil, kdyby na něm dítě viselo. Okna a balkonové dveře uzamkněte, vyměňte obyčejnou kliku za tu se zámkem. Je to nutné zvláště když žijete vysoko a pád z okna by dítě ohrozil na životě. Elektrické zásuvky opatřete záslepkami, z dosahu musí i jedovaté květiny a jiné rostliny. Pozor také na šňůry, kterými by se mohlo dítko škrtit. Kde to jde, nařiďte bezpečností zámky, např. u pračky, u sporáku a jiných spotřebičů.

Vždy zamykejte vstupní dveře a branku, pokud máte rodinný dům. Velmi lehce totiž dítě odejde ven a vy o tom vůbec nemusíte vědět.

S malými dětmi je nutné předvídat. Projděte si byt či dům v pozici po kolenou a lépe odhalíte vše, co vaše dítko ohrožuje. Snažte se odhalit a odstranit všechny nástrahy vaší domácnosti co nejdříve.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zabezpecit-domacnost-s-malymi-detmi.html