jaktak.cz

Jak pěstovat Azalku

Složitost: Lehké

Pěstování azalky. Azalka patří k pokojovým rostlinám, které vám udělají pořádnou parádu i v zimních měsících. Pokojová azalka je typickou zimní kráskou, která svým květenstvím zútulní každý interiér. Její pěstování není náročné, jen je potřeba, abyste dodrželi pár základních pravidel. Jak Azalku správně pěstovat vám poradí následující řádky.

Krok 1

Azalka - latinsky rododendron je vlastně nízký keřík, který i v zimních měsících a v chladnějších teplotách neopadává. Původem jsou tyto rostliny z Číny a v naší zemi se pěstují od 19. století. V dnešní době je vyšlechtěno více než tisíc druhů rododendronů.

Krok 2

Azalka patří k rostlinám, které holdují spíše chladnějšímu prostředí. Umístěte ji proto raději na okenní parapety, do síně nebo zimní zahrady. Určitě azalku neumisťujte blízko radiátoru nebo krbu. Azalka nemá ráda sucho, vlhký vzduch jí dělá mnohem lépe. Máte-li doma hlavně v zimním období sucho, určitě ji prospěje rosení listů a květů.

Krok 3

Azalka má ráda dostatek světla, avšak určitě ne přímé sluneční záření. Umístěte ji na místo, kde je dostatek rozptýleného světla.

Krok 4

Azalka potřebuje především lehkou, propustnou a výživnou půdu. Ideální pH je v rozmezí 5 – 6,5.

Krok 5

V zimních měsících je azalka méně náročná na zálivku. Stačí ji zalívat 2x – 3x týdně. Dbejte, aby kořeny neproschly. Naopak v letních měsících azalku zalívejte každý den. Jednou týdně azalku ponořte do nádoby s vodou a nechte substrát dostatečně nasáknout vodu. Voda by měla být měkká a rozhodně by neměla obsahovat vápník. Nejvhodnější je dešťová voda.

Krok 6

Azalku hnojte v letních měsících a po konci zimního období – nejlépe v květnu. Azalku hnojte tekutým organickým a minerálním hnojivem. V květinářství jsou dostupná speciální hnojiva pro azalky.

Krok 7

V zimním období umístěte azalku na tmavější místo, optimální teplota pro přezimování je 6 °C–8 °C.

Krok 8

Azalku můžete množit řízkováním. Mladé kořenové výhonky vám poskytnou ideální řízky pro množení. Ty vám v písku během 2–3 týdnů zakoření.

Krok 9

Řízky, které vám v písku zapustily kořeny, přesazujte do květináčů o průměru alespoň 8 cm. Ideální substrát je směs listovky, písku a rašeliny, namixovaný substrát je k dostání v obchodech. Jakmile se vám rostlina rozroste, můžete ji přesadit do většího květináče. Azalku přesazujte každý rok do většího květináče a hlavně čerstvého substrátu. Jak jsme již zmínili, substrát musí být propustný, vzdušný a hlavně výživný. Azalku po odkvětu – na jaře prostříhejte, nechejte pouze pár listů. Tím umožníte růst novým výhonkům, které vám příští rok budou opětovně a krásně kvést.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-azalku.html