jaktak.cz

Jak vybudovat zahradní jezírko

Složitost: Složité
Potřebný čas: 30 minut a více

Zahradní jezírko může být pěknou dekorací zkrášlující vaši zahradu. Zahradní jezírko může také sloužit jako přírodní alternativa koupacího bazénku. Záleží čistě jen na vás, pro jaké účely chcete zahradní jezírko vybudovat. Užitečné rady, jak při stavbě zahradního jezírka postupovat, obsahují následující řádky.

Krok 1

Umístění

Zahradní jezírko můžete vybudovat na vašem pozemku téměř kdekoliv. Doporučujeme jezírko umístit tam, kde není ani příliš stín a nesvítí po celý den slunce. Optimální je kompromis. V průběhu dne by mělo na zahradní jezírko svítit slunce alespoň několik hodin.

Krok 2

Velikost jezírka

Ujasněte si, jak velké by mělo vaše zahradní jezírko být a tuto svou představu přizpůsobte kapacitě vašeho pozemku. Je dobré, abyste znali orientaci svého pozemku a té přizpůsobili umístění zahradního jezírka. Dalším výchozím údajem je hloubka jezírka. Hloubku jezírka ovlivňuje výběr rostlin, které budou jeho nedílnou součástí. Existuje spousta vodních rostlin, které můžete ve svém zahradním jezírku pěstovat, každá z nich má ale rozličné požadavky, ktéré ovlivňují její růst. Konečný nákres vašeho zahradního jezírka by měl obsahovat: - polohu jezírka - tvar jezírka - hloubku jezírka - hloubku pobřežních zón.

Krok 3

Zemní práce

Zahradní jezírko si můžete vybudovat svépomocí, přesto budete potřebovat na určité úkony odborný dozor. Jedním ze zmíněných úkonů jsou například zemní práce. Podle situačního nákresu si pečlivě vyznačte tvar a polohu budoucího jezírka. Pomocí techniky můžete začít s hloubením výkopu pro budoucí jezírko. Při hloubení výkopu několikrát zkontrolujte a přeměřte, zda-li hloubený výkop odpovídá rozměrům budoucího jezírka. Uspořádání břehů jezírka musí být stupňovité. Jeho břehy nesmí být příkré. Jakmile pomocí techniky dokončíte hrubé výkopové práce, je potřeba, abyste stěny a dno výkopu dočistili a uhladili - nejlépe pomocí rýče. Veškeré ostré hrany zaoblete. Tímto způsobem usnadníte pokládku folie. Upravený výkop pokryjte alespoň 5 cm vrstvou jemného písku. Po pokládce písku pokryjte výkop geotextilií. Doporučená gramáž je 300 g/m2 a vyšší. Geotextilie zabraňuje prorůstání kořenů rostlin a je dalším z ochranných mechanismů, které chrání jezírkovou hydroizolační folii před poškozením (např. ostré hrany kamenů apod.).

Krok 4

Folie

Na geotextili se pokládá speciální hydroizolační folie, která se přizpůsobí tvaru výkopu a stupňovitému seřazení jeho okrajů. Pokládka folie není tak jednoduchou záležitostí, jak se může na první pohled zdát. Pro její pokládku doporučujeme přizvat odborníky, kteří s jejím usazením mají určité zkušenosti. Folie se při složitějších tvarech a stupňovitých okrajích lepí přímo ve výkopu. U menších a jednodušších tvarů si můžete nechat od specializovaných firem vyrobit folii přímo v požadovaném tvaru a velikosti. Ta se pak do výkopu pouze zasadí. Běžným materiálem, ze kterého jsou hydroizolační folie vyráběny, je PVC. Pro menší jezírka je postačující folie o tloušťce 1 mm, pro větší jezírka doporučujeme použití silnější folie, alespoň 1,2 – 1,5 mm.

Krok 5

Technická výbava

Jezírko můžete doplnit technickým příslušenstvím, které vám umožní jeho snadnější využívání a údržbu. Především se jedná o filtraci a čerpadlo. Filtrace je vhodná pro ty, kteří chtějí zahradní jezírko využívat ke koupání. Pořízení kvalitního filtračního zařízení se může vyšplhat do desetitisíců korun. Dosáhnout čisté vody a naprosté rovnováhy pomocí biotopu (biologické rovnováhy) je velmi obtížné. Čerpadlo je důležité, aby docházelo k cirkulaci a prokysličení vody. Bohatě postačí úsporná čerpadla s menším výkonem, která budou sloužit jako vhodný doplněk filtrace.

Krok 6

Osázení jezírka

Jezírko si můžete osázet podle svého vlastního vkusu. Je důležité, abyste si zjistili, jaké nároky mají vámi vybrané druhy rostlin na světlo, čistotu vody a hlavně, do jaké výšky dorůstají. Pokud jste si zakoupili kvalitní filtraci a předpokládáte, že budete mít čirou vodu, pokuste se jezírko osadit pomocí kamenů, které vám pomůžou zakrýt uměle vyhlížející hydroizolační folii.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybudovat-zahradni-jezirko.html