jaktak.cz

Jak pracovat s fotoaparátem? | rady

Složitost: Lehké
Cena: Zdarma

Jak pracovat s fotoaparátem? | rady. V dnešní době vlastní každá domácnost fotoaparát. Někdy jej mají pouze pro dovolenou, někdy pro focení oslav a někdy pro živnost. Ale ne každý ví, jak s fotoaparátem pracovat nebo jak se o něj starat. Toto si v článku popíšeme.

Co je potřeba

fotoaparát

Krok 1

Fotoaparát je zařízení, jehož pomocí získáváme fotky, které nám připomínají chvilky, jež si chceme pamatovat. Práce s fotoaparátem není nijak složitá, ale je nutno dodržovat pár pravidel, které pomáhají k vytvoření kvalitní fotografie a k udržení dobrého stavu fotoaparátu.

Krok 2

Většina moderních fotoaparátů je digitální a tak obsahují i malý display, na kterém uživatel vidí jak informace pro něj potřebné (stav baterie, paměť, blesk, efekty,...), tak i obraz, který je fotoaparátem snímán.

Krok 3

Každý fotoaparát je po technické stránce jiný a má různý obsah a rozmístění tlačítek. Hlavní tlačítko nebo-li Spoušť je u téměř u všech fotoaparátů stejné. Jeho obsluha je jednoduchá, mírné stlačení tlačítka automaticky zaostří obraz na co možná nejvyšší kvalitu a následný stisk tlačítka vytvoří fotografii.

Krok 4

Funkce

Blesk je vhodná v případech, kdy není dostatečné světlo a při focení je potřeba osvětlit snímaný prostor. Blesk samozřejmě není neomezený a má pouze omezený dosah, který většinou činní 1 až 3 metry. Existují externí blesky, které je možné dokoupit a jsou schopny dosáhnout vyššího dosahu. Blesk je možno nastavit na možnosti zapnut, vypnut a automatický. Možnost automatický snímá prostor a pokud uzná za vhodné, že je blesku potřeba, sám ho na danou chvíli zapne.

Krok 5

Starší fotoaparáty snímaly fotografie na negativ, ze kterého byly následně vyvolány fotografie, jak je známe. Moderní fotoaparáty již používají elektronické technologie, tedy paměťové karty. Z paměťových karet není problém převést fotografie do počítače, vytisknout je nebo je ještě upravit v nějakém grafickém softwaru.

Krok 6

Pro dobrou obsluhu fotoaparátu je třeba se o něj také dobře starat, i když není používán. Proto je potřeba soustředit se na ošetřování a údržbu.

Krok 7

Pokud fotoaparát není používán, je nutné nenechávat ho v prostředí, kde je vlhko a teplo. Dále je nutné, aby byla nasazena krytka na objektivu, jinak je vysoká možnost, že se objektiv poškrábe. Při delší neaktivitě by měla být vyjmuta baterie. Zapojení a používání zkracuje životnost samotné baterie.

Krok 8

Čištění fotoaparátu se provádí pouze jemnými, lehce navlhčenými hadříky. Takový postup snižuje šanci, že se fotoaparát poškrábe. V případě, že je fotoaparát u písku či v jiném podobném prostředí, je možné, že se písek dostane do škvír, tedy i přímo do vnitřku fotoaparátu.

Krok 9

Po každém použití fotoaparátu je nutné fotoaparát vyčistit a zajistit pro něj vhodné prostředí, ve kterém se nezničí.

Při koupi nového fotoaparátu je dobré zeptat se prodejce na vhodné používání přístroje.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pracovat-s-fotoaparatem-rady.html