jaktak.cz

Jak na Internetu nepřekročit zákon | rady

Složitost: Mírný
Cena: Zdarma

Jak na Internetu nepřekročit zákon | rady. Internet skýtá spoustu možností, jak se bavit, učit se nebo se prezentovat. Stačí ale málo a můžeme se ocitnout za hranicí zákona. Aby se tak nestalo, je tu návod, jak na Internetu nepřekročit zákon.

Co je potřeba

počítač s internetovým připojením

Krok 1

Zabezpečte svůj počítač

Do rizika se můžete dostat již pouhým připojením k Internetu přes nezabezpečený počítač. Ten se může stát terčem útoku, respektive se nakazit virem, který se pak přes Váš počítač rozšiřuje dále do sítě. Přesvědčte se, že máte povolené automatické aktualizace systému (pro systém Windows: Nabídka Start – Ovládací panely – Automatické aktualizace). Nainstalujte si antivirový program a povolte automatické aktualizace virové databáze. Tím zabezpečíte základní ochranu svého počítače.

Krok 2

Zkontrolujte přístup k PC

Nezáleží na tom, kdo počítač používá, ale kdo je vlastníkem internetové přípojky, tedy s kým byla podepsána smlouva. Pokud jste onou osobou Vy, jste plně odpovědni, proto mějte přehled, kdo kdy počítač používá, a čemu se na něm věnuje.

Krok 3

Surfujte s rozumem

Záleží především na Vás, na jaký odkaz kliknete a na jakou stránku se tak dostanete. Pamatujte, že i pouhé prohlížení webových stránek se závadným materiálem je za jistých okolností považováno za jeho přechovávání, a je tak trestné, především jedná-li se o opakovaný přístup na ně.

Krok 4

Jednejte jako v realitě

Přispíváte-li do diskusních fór, píšete-li komentáře či jinak vyjadřujete svůj názor, mějte vždy na paměti, že je Váš počítač dohledatelný a Vy jste za své činy zodpovědní jako ve skutečnosti. Přestože Internet působí svobodně, zákony platí i na něm. Zdržte se tedy výrazů či názorů, které by mohly urážet jedince či skupinu lidí.

Krok 5

Stahujte pouze nechráněná díla

I když je právní řád ve věci stahování komerčních filmů a hudby nejasný, obecně se uvádí, že díla chráněná autorským zákonem není dovoleno stahovat, byť by to bylo pro osobní potřebu, „na zkoušku“ či pro jiný důvod. Omezte stahování na volně přístupná (volně šiřitelná) díla, ostatní kupujte. Volně šiřitelné programy se označují pojmy freeware (bez omezení); shareware, trialware atd. dle omezení ve funkcích oproti plné (placené) verzi.

Krok 6

Publikujte jedině svoje výtvory

Autorským zákonem jsou chráněné i texty, které jsou považovány za duševní vlastnictví. Jejich svévolným kopírováním se tak můžete dopustit krádeže. Můžete však použít přiměřenou část textu jako citaci. V tom případě uveďte autora a odkaz, respektive dílo s místem a datem vydání. Nejbezpečnějším způsobem je zeptat se přímo autora, pokud je to možné, a požádat jej o souhlas.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-na-internetu-neprekrocit-zakon-rady.html