jaktak.cz

Jak vybrat fotografický UV filtr, polarizační a jiné filtry | rady

Složitost: Složité
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vybrat fotografický UV filtr, polarizační a jiné filtry | rady. Filtry by neměly chybět ve výbavě každého fotografa. Zatímco UV filtr je nepostradatelným příslušenstvím každého fotoaparátu, polarizační filtr umožňuje věrně zaznamenat fotografovaný objekt a odstranit či zvýraznit odlesky. Tento článek usnadní těm, kteří uvažují o pořízení jednoho z fotografických filtrů, vybrat ze široké nabídky na trhu vhodné a kvalitní příslušenství za rozumnou cenu.

Krok 1

V prvé řadě si ujasněte, proč si chcete fotografický filtr pořídit, a kolik do něj chcete investovat. UV filtry, polarizační nebo speciální filtry lze pořídit od dvou set do pěti až šesti tisíc korun. Pro příležitostného fotografa, který fotí pro zábavu a chce si rozšířit možnosti focení, jsou drahé fotografické filtry zbytečným luxusem. Osobně preferuji kvalitně zpracované filtry, které umožní "kouzlit" s obrazem, nejsou příliš nákladné a jsou hlavně užitečné pro efekt, kterého chci dosáhnout.

Krok 2

Jsou dvě možnosti, jak k fotoaparátu upevnit filtr. První možností je našroubování na objektiv fotoaparátu. Před návštěvou kamenného či internetového obchodu si ověřte průměr závitu vašeho objektivu. Tento údaj naleznete v manuálu vašeho fotoaparátu. Průměr závitu se uvádí v milimetrech (například 55 mm, 62 mm apod.). Druhou možností je použití předsádkového tubusu. A to pro fotoaparáty, které mají závit na kořenu objektivu.

Krok 3

Základem pro každého fotografa je UV filtr. Ten slouží především k ochraně objektivu, na který se UV filtr našroubuje. Na přední straně filtru je mnohdy závit pro upevnění dalších filtrů. Hlavní funkcí tohoto typu filtru je ochrana přední čočky objektivu. UV filtr zároveň více prokreslí obrázek. Dražší UV filtry se od těch lacinějších odlišují především použitým materiálem, optickou kvalitou a tloušťkou skla. U dražších se snižuje možnost prasknutí při nárazu filtru. Pro fotografa laika není třeba investovat do drahého UV filtru, určitě se ale doporučuje už kvůli ochraně čočky objektivu UV filtr si pořídit.

Krok 4

S polarizačním filtrem lze pořídit úchvatné snímky, které vidíme v takových časopisech, jako je National Geografic, Nature apod. Polarizační filtry jsou užitečnými pomocníky, díky nimž můžete získat skutečně impozantní snímky. Odstraňují odlesky otáčením filtru, zvyšují sytost barev a ztmavují oblohu. Jejich pořizovací cena je ale už vyšší, proto se vyplatí pečlivě vybírat. Jak polarizační filtr funguje? Přirozené světlo je nepolarizované. Použijeme-li polarizační filtr, projdou jím jen ty paprsky, které mají polarizační rovinu shodnou s polarizovaným světlem. Levnější od dražších filtrů se odlišují mírou propustnosti nepolarizovaného světla. Jejich cena se pohybuje do tří set do šesti tisíc korun. Příliš šetřit se nemusí vyplatit. Cena se odvíjí od použitého materiálu nebo kvality mechanického provedení. Rovněž fólie užitá mezi dvěma skly u těch nejlevnějších filtrů nemusí být barevně neutrální, což u snímků má za následek barevný nádech. Prodávají se dva druhy polarizačních filtrů – lineární a cirkulární. Liší se zejména vhodností použití i cenou. Doporučuji si pořídit cirkulární filtr, který je sice dražší, ale pro digitální fotoaparáty vhodnější. Osobně jsem investoval 1.500 korun a jsem nadmíru spokojen.

Krok 5

Mezi třetí typ filtrů lze zařadit všechny ostatní speciální filtry. Oblíbené jsou přechodové filtry, které umožňují například simulovat východ a západ slunce. Neutrální filtry pak pomáhají předejít přeexponování v jasných světelných podmínkách a mohou měnit hloubku ostrosti. Filtry označení jako skylight filtry odstraňují mlžný opar při fotografování krajiny a namodralost. Na trhu lze pak zakoupit i filtry, které jsou vhodné pro focení podzimního listí, neboť dokážou vytvářet sytější odstíny červené, rezavě hnědé a oranžové. Všechny tyto filtry odlišuje zejména jejich účel a spojuje vyšší pořizovací cena.

Neobávejte se před nákupem filtru informovat u prodejce s fotografickým příslušenstvím a porovnat vybrané filtry s cenami na internetu.

Živostnost filtrů není neomezená, pozor na vlhkost a plísně, kterými levnější filtry značně trpí.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-fotograficky-uv-filtr-polarizacni-jine-filtry-rady.html