jaktak.cz

Jak se zachovat, když se psovi stane úraz | rady

Složitost: Mírný

Jak se zachovat, když se psovi stane úraz | rady. Nejen nám, ale i našim čtyřnohým kamarádům se může stát vážný úraz. V některých případech to může být i v našich rukou, jestli se pes zachrání. Proto bychom měli být schopní zvládat základní dovednosti první pomoci.

Co je potřeba

Je třeba pamatovat na to, že pokud se psovi stane úraz, může být v šoku a může být agresivní, jednejte proto opatrně.

Krok 1

Jako první je potřeba psovi umožnit bezproblémové dýchání, vytáhnout jazyk, natáhnout hlavu na rovno. Pokud se v tlamě vyskytují cizí tělesa nebo zvratky, je důležité jej odstranit, aby byla ústní dutina čistá a pes mohl volně dýchat.

Krok 2

Poslechněte, jestli pes dýchá. Pokud ne, ale puls je hmatatelný, začněte s umělým dýcháním. Umělé dýchání u psů vypadá tak, že jeho tlamu uchopíme tak, aby ji měl zavřenou a vdechneme do nozder. Nebojte se fouknou rázně a hluboce, potřebujete, aby se vzduch dostal až do plic a poznáte to tak, že se psovi viditelně nadzvedne hrudník. Počet umělého vdechování by měl být 8 až 10krát za minutu.

Krok 3

Tep kontrolujte na vnitřní straně stehna, půjde vám tam nejlépe nahmatat, Je dobré si zkušebně nahmatat tuhle hlavní stehenní tepnu, abyste věděli, kde ji v případě potřeby hledat. Nebývá vžy jasně zřetelná.

Krok 4

Tepová frekvence u psů je : 70 až 100 u velkých plemen, 90 až120 u plemen malých.

Krok 5

Může se jednat o menší úrazy, jako je poranění tlapky. V tom případě, pokud je rána hluboká, jeďte ihned na zašití k veterináři. Mějte na paměti, že pokud by rána zůstala otevřená, může dojít k infekci a tlapka se může mnohem déle hojit.

Krok 6

Pokud váš pes sní vaše prášky na spaní, domácí přípravek na mytí oken a podobně, ne vždy je vhodné vyvolat zvracení. Záleží na tom, co pes pozřel, proto jako první kontaktujte veterináře, aby vám poradil, jak dále postupovat.

Krok 7

Dalším častým úrazem je pokousání jiným psem, popřípadě zvířetem. V těchto případech jednejte podle toho, jak je ráno hluboká. Pokud by to bylo jen škrábnutí, ošetření zvládnete doma, je potřeba jen desinfekce, popřípadě nějaký obvaz. Pokud je ale rána hlubší, je potřeba kontaktovat veterináře.

Psi jsou často veselí a zbrklí, proto se jim snadno může něco přihodit. Mějte proto psa vždy pod kontrolou, čistící prostředky a vaše léky mějte mimo jeho dosah. Na procházce jej hlídejte, nechoďte se psem tam, kde mu může hrozit nebezpečí. Při jízdě autem použijte i pro psa povinné bezpečnostní pásy.

Úrazů, které můžou postihnou naše domácí mazlíčky je mnoho, v prvním případě bychom se měli snažit jim za každou ceny předcházet, ušetříme tak starosti nám a bolest mnohdy nevinnému zvířeti.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-zachovat-kdyz-se-psovi-stane-uraz-rady.html