jaktak.cz

Jak se bránit proti zveřejnění svých fotografií na internetu | rady

Složitost: Složité
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak se bránit proti zveřejnění svých fotografií na internetu | rady. Dnešní doba je rychlá. Snad každý mobil má v sobě zabudovaný fotoaparát a dají se na něj ukládat videa. A kolik "parády" teprve udělá digitální fotoaparát. Ve spojení s internetem tak mohou vaše fotky obletět během pár minut polovinu republiky. Ale co když jste k tomu nedali souhlas? Jak se bránit?

Krok 1

Autorská X osobnostní práva

Na začátek se nevyhneme teorii. Musíte si totiž uvědomit, jaká práva někdo poruší tím, že uveřejní vaši fotografii (video) na internetu. Pomoci by měly tři jednoduché příklady: a) Kamarád vás vyfotí. b) Vy vyfotíte kamaráda. c) Vyfotíte sami sebe (např. pomocí samospouště).

Krok 2

K bodu 1 a) Kamarád vás vyfotil. To se stává možná každý den, ani o tom nemusíte vědět. Protože jste to vy, kdo je zachycen na fotografii, zákon chrání vaše OSOBNOSTNÍ PRÁVA. Každá fyzická osoba má totiž právo na ochranu své osobnosti (tj. na ochranu života, zdraví, cti, důstojnosti, soukromí, jména...), přičemž fotografie smí být pořízena a dále použita jen s vaším souhlasem.

Krok 3

K bodu 1 b) Vyfotíte kamaráda. Třeba v restauraci, ve škole nebo na dovolené. Pokud dáte fotku na internet, vy na ní figurovat nebudete. Ale můžete poškodit kamaráda. Proto musíte dbát především na ochranu jeho osobnostních práv. Co kdyby ale někdo fotku nahrál na internet bez vašeho svolení? Pak by porušil vaše AUTORSKÁ PRÁVA. Vy jste totiž autorem a pouze vy máte právo rozhodovat o tom, co bude s fotkou dále. Samozřejmě musíte respektovat práva ostatních (např. ona osobnostní práva kamaráda).

Krok 4

K bodu 1 c) Jedna z typických ukázek toho, že na jedné fotce nemusí váznout jen jedno právo. Vyfotíte se v nějaké nelichotivé póze (např. bez oblečení), půjčíte fotoaparát kamarádovi a on jednoduše umístí vaši fotku na své stránky, aniž by vás požádal o svolení. Tady naráží nejen na vaše AUTORSKÁ PRÁVA, ale očividně i na práva OSOBNOSTNÍ.

Krok 5

Kdo vás může vyfotit i bez vašeho souhlasu

Je jen málo neomezitelných práv. A osobnostní práva mezi ně nepatří. Jednoduše řečeno, ze zákona existují čtyři skupiny případů, kdy váš souhlas není třeba:

a) ÚŘEDNÍ ÚČELY

b) VĚDECKÉ ÚČELY

c) UMĚLECKÉ ÚČELY

d) ZPRAVODAJSTVÍ

Pro body b) - d) platí, že fotografie s vámi může být pořízena a dále použita jen tehdy, když takovéto použití není v rozporu s vašimi oprávněnými zájmy. Takže když vás zadrží policie, může vás vyfotit bez ohledu na to, jestli s tím souhlasíte, a bez ohledu na to, jestli tím poruší vaše oprávněné zájmy (tzv. úřední účely). Pokud vy vyfotíte kamaráda, můžete umístit jeho podobiznu na internet sice bez jeho souhlasu, avšak ne v rozporu s jeho oprávněnými zájmy (tzv. umělecké účely). Čili kamarád jedoucí na kole je v pořádku, kamarád nahý ve sprše už v pořádku tak úplně není. Zveřejněním druhé fotky byste pravděpodobně porušili jeho osobnostní práva.

Krok 6

Jak a na koho se obrátit

Pokud najdete svou fotku (video) na internetu, nejdříve zvažte, jestli byla porušena vaše autorská, nebo osobnostní práva. Poté se obraťte na vlastníka a provozovatele internetových stránek s žádostí, aby fotku (video) odstranil, protože porušuje vaše autorská / osobnostní práva. V těch nejzávažnějších případech se nebojte obrátit i na policii. Vaše další nároky vymezuje občanský zákon a autorský zákon (viz odkaz dole pod článkem). Většinou se stačí na provozovatele obrátit e-mailem, bývá to nejlevnější a nejrychlejší způsob. Mnohé servery přímo poskytují informace o tom, co v takových případech dělat. Jeden příklad za všechny: YouTube, odkaz vpravo dole: "Ochrana osobních údajů".

Chraňte si své soukromí. Jednou uveřejněná (i když později odstraněná) fotografie může kolovat mezi lidmi i po celý váš život, protože si ji uživatelé již dříve uložili na svůj počítač.

Článek má informativní charakter.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-branit-proti-zverejneni-svych-fotografii-na-internetu-rady.html