jaktak.cz

Jak vybrat nejúspornější systém vytápění rodinného domu | rady

Složitost: Složité
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vybrat nejúspornější systém vytápění rodinného domu | rady. Děsíte se účtů za plyn, vodu a elektřinu. Ceny stoupají, jak se zdá, bohužel se tento trend nezmění ani do budoucna. Bez tepla bychom však bohužel doma nejspíše dlouho nevydrželi. Existují ale možnosti, jak na vytápění ušetřit nemalé peníze. Třeba vybrat úsporné systémy vytápění. Jaké vytápění je tedy v rodinném domě tím nejúspornějším a podle jakých kritérií se při výběru vytápění řídit?

Krok 1

Rodinný dům můžete vytápět různými topnými systémy a zdroji tepelné energie. Záleží jen na vás, co si vyberete. Vybrat si můžete z lokálního a ústředního vytápění. Pod lokálním topením si představte topidla umístěná v jednotlivých místnostech (krb, kamna, elektrické konvektory). Ústřední topení máme klasické, nízkoteplotní a teplovzdušné.

Krok 2

Klasické topení znamená to nejběžnější topení, tedy kotel, který funguje na různý zdroj energie a přenáší teplo do radiátorů s pomocí cirkulující vody. Nízkoteplotní vytápění je vlastně podlahové vytápění, kde je teplo vyráběno tepelným čerpadlem, solárním panelem, případně kondenzačním kotlem na dřevo. Teplovzdušné vytápění je u nás celkem neznámý způsob vytápění, užívají jej hlavně v USA.

Krok 3

Při výběru nejúspornějšího vytápění není důležitý pouze správný topný systém, ale také zdroj energie potřebného pro tvorbu tepla. Topit tak můžete v současnosti: dřevěnými briketami, koksem, dřevěnými peletami, štěpkou, obilím, tepelným čerpadlem, plynem, elektřinou, uhlím, biomasou, lehkým topným olejem, dřevem, propanem nebo solární energií.

Krok 4

Podle čeho vybírat nejúspornější topení? V prvé řadě vybírejte podle dostupnosti energie v dané lokalitě.

Krok 5

Při výběru si také všímejte, jaké jsou její provozní náklady (topného systému), technická náročnost, údržba, úspora energie, ekologie, rentabilita a teprve až nakonec se ptejte, jaká je jeho pořizovací cena. Proč? Nejnižší pořizovací cena je ošemetná, často se pak jedná o systém, který má náročnou obsluhu, údržbu, nižší životnost a jehož náklady na provoz jsou nadmíru vysoké. Často vás pak takové topné systémy vyjdou mnohem dráž než ty s vyšší pořizovací cenou.

Krok 6

Nejúspornější vytápění je takové, jehož výroba energie stojí nejméně, přičemž má však co největší topný efekt, nejsnadnější ovládání, minimální údržbu, minimální náklady na provoz a dlouhou životnost. Nezapomeňte také na ekologickou stránku!

Krok 7

Pokud tedy chcete skutečně ušetřit, vychází z toho nejúsporněji podlahové topení. Podlahové topení má bezpočet výhod: nízkoenergetičnost, nízké průběžné náklady, bezúdržbovost, snadnou obsluhu, maximální tepelnou pohodu, teplo přicházející od nohou, maximální hygienu provozu (nevíří vzduch), široké možnosti výběru energetického zdroje (solární energie, nízkoteplotní technologie, tepelné čerpadlo anebo kondenzační technologie), dlouhou životnost a flexibilnost (kdy každá místnost může být vytápěna jinak).

Krok 8

Podlahové topení je nízkoenergetický systém vytápění, u něhož si můžete zvolit zdroj vytápění. Zdrojem energie může být solární panel, tepelné čerpadlo, případně také nízkoteplotní nebo kondenzační technologie. Velkou výhodou podlahového topení je celkem snadná a nenákladná instalace, kterou můžete zrealizovat v rámci rekonstrukce. U nového domu pak instalaci podlahového topení předem zakomponujte do stavebního plánu.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-nejuspornejsi-system-vytapeni-rodinneho-domu-rady.html