jaktak.cz

Jak pěstovat česnek

Složitost: Mírný

Není ve světě nad český česnek! Český česnek je chuťově intenzivnější a kvalitnější než česnek dovezený z Číny, Španělska či Nizozemí. Jeden stroužek českého česneku vám vydá za palici česneku ze zahraničí. Navíc čínský česnek se na pulty českých obchodů dostává i více než rok po sklizni a je chemicky ošetřen. To je jen krátký výčet důvodů, proč si vypěstovat vlastní česnek a proč s pěstováním česneku na zahradě je dobré začít včas.

Krok 1

Čím při pěstování česneku začít? Jednoznačně výběrem kvalitní sadby. Na úvod ale pár rad, jak se mezi česneky vyznat. Rozlišujeme česneky paličáky a česneky nepaličáky. Zatímco česnek paličák má kroutící se květní stvol s pacibulkami a stroužky ve velké nafialovělé cibuli, česnek nepaličák nevybíhá do květního stvolu a nevytváří pacibulky, stroužky v cibuli jsou pak bílé. Nepaličáky obsahují více silic, mají spolehlivější výnos a dobrou skladovatelnost. Paličáky sice dříve vysychají, ale zato mají větší stroužky, které se lépe zpracovávají v kuchyni. Podle výsadby dělíme odrůdy česneku na podzimní výsadbu a jarní výsadbu. Podzimní výsadba má vyšší výnos, ale kratší skladovatelnost. Jarní odrůdy jsou navíc odolnější proti houbovým chorobám.

Krok 2

Chceme-li sklidit kvalitní česnek, potřebujeme kvalitní sadbu. Proto doporučuji objednat si sadbu česneku pouze u prověřených prodejců. Česnekovou sadbu českých česneků koupíte u dobrých semenářských obchodů. Známé jsou odrůdy Ing. Jana Kozáka:

  • Odrůda česneku Lukan: šedobílý či fialově skvrnitý nepaličák, sázejte jej na podzim, sklizeň kolem 10. Července, tvoří 8 až 17 stroužků, nejvýnosnější odrůda.
  • Odrůda česneku Jovan: bílý, fialově skvrnitý paličák, sází se na podzim, sklízí okolo 25. července, 6 velkých stroužků s ostrou chutí, vysoká skladovatelnost.
  • Odrůda česneku Vekan: výrazně fialová odrůda, paličák, hodně odolný vůči virům, dobrá skladovatelnost.
  • Odrůda česneku Blanin: šedobílý paličák s nevýraznými fialovými skvrnami, sází se na podzim, sklízí se kolem 25. července, 6 až 12 stroužků. Díky tomu, že pozdě raší, není napadán škůdcem houbomilkou česnekovou.
  • Další známé odrůdy: Anin, Anton, Benátčan, Bjetin, Džambul, Slavin, Matin, Stanik, Mirka, Japo II, Havran, dále pak odrůdy Tagra Červený dvůr - Tantal, Tristan, odrůdy firmy Moravoseed – Dukát, Unikát, Lumír.

Krok 3

Česnek vysazujte na slunné, suché a vzdušné stanoviště. Půda by měla být propustná, propracovaná a s dostatkem živin. Je třeba zjistit, co se na místě pěstovalo v minulosti. Nevhodnými plodinami jsou hrách a směsky s hrachem, cibule nebo pór, ozimé obiloviny, protože ozimý česnek zaplevelují (u jarního nevadí), brambory a rajčata. Vhodnými předplodinami je vikev huňatá (ozimá) a její zapravení do půdy jako zelené hnojení.

Krok 4

K sadbě nepoužívejte poškozené, příliš malé nebo plesnivé stroužky česneku. Česnek bohužel často napadají houbové choroby a háďátka. Proto před výsadbou stroužky česneku namoříme ochrannými přípravky a fungicidy, například přípravky ROVRAL FLO, ROVRAL 50WP nebo BENLATE.

Krok 5

Sadbu česneku sázíme do rýh nebo za použití sázecího kolíku do řádků 25–30 cm vzdálených a v řádcích na vzdálenost 10 cm, do hloubky tak, aby nad vrcholky stroužků bylo ještě 4–6 cm půdy, podpučím (bříškem) dolů. Vybírejte spon podle použité odrůdy česneku. Sázejte jen obvodové stroužky.

Krok 6

Česnek není třeba příliš zalévat, nesnáší mokro a vlhkost (vznik chorob), česnek zalévejte jen při dlouhodobějším suchu. Během vegetace rozrušujte půdní škraloup, odplevelujte ručně.

Na jaře se přihnojuje pouze dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým 15,5 % N ve čtyřech dělených dávkách.

Krok 7

Paličáky sklízejte v době, když jim zbývá pět dužnatých listů - mohou být i žluté, květní stvoly se začínají narovnávat. Nepaličáky sklízejte, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi. Sklízejte česnek včas, přezrálý česnek se odděluje a rozpadá na stroužky.

Česnek můžete sušit svázaný, svazky rozvěsíme na stinnější místo, ale s dobrým prouděním vzduchu. Sušení česneku trvá zhruba měsíc (za dobrých podmínek).


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-cesnek.html