jaktak.cz

Jak poznat Český ráj

Složitost: Lehké

Krajina úhledně modelovaná Jizerou, zvětráváním pískovce a rukama lidí – tak vznikal Český ráj, nejstarší chráněná přírodní oblast České republiky a od roku 2005 i Geopark UNESCO. Někdy je Český ráj vydáván i považován za jeden z atributů či dokonce symbolů naší země. V Českém ráji lze prožít celou dovolenou, a nebo si do něj jen udělat jednodenní či víkendový výlet. Přinášíme několik tipů, jak poznat severní část Českého ráje.

Co je potřeba

  • turistická výstroj
  • mapa Českého ráje

Krok 1

Výlet začíná v Malé Skále. Lze sem pohodlně a rychle dojet přímými vlaky ze všech směrů: od Hradce Králové (a Pardubic), od Turnova (a Liberce či Prahy...). Výborné spojení je i autobusem a samozřejmě autem. Malá Skála je městečko vystavěné v údolí Jizery. Dominuje mu Pantheon - kaple postavená u zříceniny hradu Vranova (v sezoně bývá nahoře „přeturistováno). V horkých dnech nabízí Jizera koupání pro nenáročné plavce. Lze využít travnatého břehu Žluté plovárny, což je středisko adrenalinových sportů: lanové centrum, půjčovna lodí a raftů (i s výstrojí nebo i s instruktorem), plážový volejbal, půjčovna kol a sportovního vybavení a tak podobně. Hranice obce přesáhl věhlas maloskalského Boučkova statku – autentická dřevěnka funguje jako restaurace s typickými jídly východočeské kuchyně.

Krok 2

Turisté se po prohlídce Pantheonu vydají na nenáročnou túru po červené turistické značce ke zřícenině hradu Frýdštejna. Cesta se jen mírně vlní, místy prochází mezi pískovcovými útvary, některé je nutno zdolat po dřevěných prvcích. Není to nijak nebezpečné, spíše zábavné, zejména pro děti. Na zřícenině hradu Frýdštejna je možno si koupit turistickou známku. Prohlídka zláká asi jen skutečné milovníky středověho stavitelství (jedná si opravdu jen o zříceninu, byťs láskou opečovávanou.

Krok 3

Trochu nepříjemný úsek po silnici dovede do obce Voděrady. Zde se červená stáčí do lesa a prochází velmi zajímavým úsekem s pískovcovými útvary. Modrá odbočka zavede do Drábovny (krajové pověsti) a na vyhlídku do údolí Jizery.

Krok 4

Červená prochází malebnou krajinou, kde se co chvíli otevírají zajímavé pohledy na přírodní útvary, údolí, návrší. Trasa nepřekonává velké výškové rozdíly. Vesnice, jimiž vede, až udivují svou úhledností, upraveností zahrad a dvorků. Zcela jistě to není náhoda, ale záměr, aby lidský nepořádek nehanobil Geopark UNESCO.

Krok 5

Červená značka zavede až významné stavební památce lidové architektury Dlaskův statek. Od něj někteří turisté mohou pokračovat po červené značce do již nedalekého Turnova, prohlédnout si město a muzeum Českého ráje a výlet tam ukončit. Budou mít v nohách něco přes deset kilometrů, což je pro rodiny s malými dětmi tak akorát.

Krok 6

Nebo je u Dlaskova statku možno překonat Jizeru, vystoupat příměstským parkem (vyhlídka a prameník Boží vody) a po červené značce se dostat do osady Záholice, kde je vstup do Klokočských skal, další atraktivní části Českého ráje. Klokočskými skalami vedou pískové cesty mezi skalními útvary, na mnoha místech turisty překvapí malebné výhledy na skalní město nebo na údolí Jizery.

Krok 7

Klokočské skály ústí do obce Klokočí. Tam lze v příjemné hospůdce pojíst a vyčkat tmy. A pak se tiše přesunout asi dva kilometry za obec na zřícenimu hradu Rotštejna, který byl částečně vytesán v pískovci a kromě trochy zdiva po něm zbylo mnoho skalních děr vhodných ke skromnému přespání. Zřejmě se to nesmí, ale hojně dělá. A v případě, že se člověk chová s maximální šetrností a ohleduplností (neječí, nesvítí, nezapaluje oheň, nedělá kolem sebe nepořádek) a jen si tiše rozloží spacák v některé z děr, nikdo si ho ani nevšimne. Ráno je možno hrad si prohlédnout – bývají při něm i různá „historická“ vystoupení: šermíři a tak podobně. Sluší se přispět jim do kasičky "za nocleh" – peníze jdou na opravu hradu.

Krok 8

Z Rotštejna vede žlutá a zelená na nejslavnější kopec Českého ráje – Kozákov. Protože je poměrně strmý, turisté většinou nehledají pod nohama polodrahokamy (nacházely se zde především pyropy – české granáty). Ale rozhled z Kozákova je úžasný. A kupodivu – velice dojemný, hlavně pro lidi s vlasteneckým cítěním. Skutečně se z Kozákova Čechy jeví jako na dlani. Ještě působivější je výhled z rozhledny. V klasické turistické chatě je možno občerstvit a koupit si turistickou známku.

Krok 9

Z Kozákova vede cesta úhlednými vesničkami a malebně zvlněnou krajinou do Semil, kde výlet končí.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-poznat-cesky-raj.html