jaktak.cz

Jak zpracovat arónii | recepty

Složitost: Mírný

Arónie, temnoplodec, ale nejčastěji černá jeřabina, je strom z rodiny růžovitých, často pěstovaný jen k dekorativním účelům. Jeho plody – drobné modročerné malvice – jsou ovšem bohatým zdrojem vitamínů, rutinu, železa, jodu a dalších látek, které podporují imunitní systém, zpevňují cévy, snižují vysoký tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Utržené plody arónie jsou za syrova trpké, ptactvu chutnají, ale pro člověka moc poživatelné nejsou. Kuchyňskou úpravou však z nich lze připravit mnoho dobrých a zdravých pochutin. Jak zpracovat arónii? Tady jsou recepty z arónie – sirup z arónie, džem z arónie, domácí likéry z arónie, víno z arónie nebo kompoty z arónie.

Co je potřeba

  • Plody arónie
  • Cukr a ingredience
  • Vybavená kuchyně
  • Zavařovací sklenice a láhve
  • Recepty z arónie

Krok 1

Nevařený sirup z arónie

Do čtyřlitrové zavařovačky nasypeme asi dva litry ze stopek otrhaných a pod tekoucí vodou omytých plodů arónie. Přidáme 80 gramů kyseliny citronové, doplníme vychladlou převařenou vodou a necháme asi dva dny macerovat. Pak plody v roztoku rozmačkáme a přes plátno necháme vykapat. Tekutinu odměříme a na každý jeden litr přidáme jeden kilogram cukru. Za občasného promíchání necháme zcela rozpustit (trvá to asi dvě hodiny). Sirup slijeme do vymytých skleněných, případně i PET lahví. V chladné spíži nebo v ledničce sirup bez kvašení vydrží několik měsíců. Štáva z arónie je výborná i k ochucení dětského školního nápoje.

Krok 2

Džem nebo povidla z arónie

Odvážíme kilogram a půl otrhaných a omytých kuliček arónie, podlijeme dvěma decilitry vody a pod pokličkou uvaříme do měkka. Pak trpělivě propasírujeme přes síto. Získáme asi jeden litr (kilogram) čistého protlaku. Vrátíme do kastrolu, přivedeme k varu, přisypeme kilogram cukru a (raději) dva balíčky želírovacího přípravku. Čtyři minuty provaříme, odstavíme z plotny a ještě horké plníme do zavařovacích sklenic. Kdybychom džem plnili až vychladlý, je nutná sterilizace. V případě povidel vaříme plody se třemi hvězdičkami badyánu. Uvařené rozmixujeme ponorným mixerem (koření vyjmeme), přidáme kilogram cukru s jedním balíčkem želírovacího přípravku, povaříme a plníme do sklenic. Marmeláda je chutná na pečivo nebo do lineckého cukroví či piškotových moučníků (rolád). Povidly plníme koláčky nebo litý perník.

Krok 3

Domácí likéry z arónie

Kilogram vyzrálých plodů arónie zalijeme litrem vařící vody a dáme na pět dní do chladu macerovat. Pak rozmačkáme a necháme v plátně vlastní vahou vykapat. Z půl kilogramu cukru a půl litru vody svaříme cukrový sirup. Prochladlý smícháme se šťávou z arónie a jeden a půl litrem vodky nebo jiného alkoholu bez chuti. Když vodku (nebo alkohol bez chuti) nahradíme rumem a přidáme dvě lahvičky potravinářské tresti se sladkou mandlovou příchutí, případně jednu lahvičku tresti sladké a půl lahvičky hořké mandle, získáme domácí likér velmi podobný griotce. Vyrobený alkoholický nápoj slijeme do menších lahví se šroubacím uzávěrem. Můžeme si vyrobit i vlastní etikety a likérem podarovat své přátele. Podle některých předpisů na domácí likéry se ovoce nechává macerovat přímo v alkoholu. Tím ovšem vznikají ztráty, protože část alkoholu zůstane v neužitých plodech. Z ekonomického hlediska (a vzhledem k ceně alkoholu) se v praxi osvědčilo používat šťávu vylouhovanou ve vodě.

Krok 4

Víno z arónie

Plody arónie pomocí odšťavňovače (elektrický nebo speciální ruční mlýnek) vylisujeme. Necháme ustát, aby se kal usadil na dně. Pak hadičkou stočíme. Vzniklý mošt přelijeme do demižonu, na každý litr šťávy přidáme 45 deka cukru, špetku živné soli a jedno balení potravinářské kvasinkové kultury (kterou je vhodné nechat vzejít v menším množství moštu, aby se napomohlo rozkvašení). Demižon uzavřeme kvasnou zátkou s vodou. Optimální teplota pro fázi bouřlivého kvašení je asi 20 stupňů Celsia. Víno z arónie vzchází poměrně pomalu a dlouho, takže ke stáčení je připraveno asi po šesti měsících (už nesmí bublat ani perlit). Znalci doporučují nechat víno z arónie asi rok odležet, což se ovšem většinou nepodaří.

Krok 5

Sušené arónie

Plody arónie lza snadno sušit, a to v sušičce, vlažné otevřené troubě nebo i na sluníčku. Suché plody používáme do moučníků místo rozinek (do těsta nebo do tvarohové či makové nádivky). Rozsekané nebo rozdrcené plody spařujeme při přípravě „obyčejného“ černého čaje nebo je můžeme přidat do ovocné směsi na čaj ovocný. Rozkousaná a polknutá polévková lžíce sušené arónie zastaví průjem při viróze nebo po dietní chybě.

Krok 6

Kompoty z arónie

Plody arónie můžeme zavařovat obvyklým způsobem: otrhané a omyté plody nasypeme do sklenic, nasypeme cukr (tři lžíce do 0,33 nebo pět lžic do 0,75litrových), doplníme vodou, zavíčkujeme a půl hodiny sterilizujeme. Kompot je trochu svíravější chuti, ale báječně chutná na vanilkovém pudinku, sladkých kaších nebo na nákypech. Nebo kilogram očištěných plodů arónie vložíme do kastrolu, zastříkneme vodou a 20 minut vaříme s kousky celé nebo dvěma lžičkami mleté skořice. Pak přisypeme 600 gramů cukru, provaříme a horké plníme do malých skleniček (v případě celé skořice dáme kousek do každé sklínky). Můžeme přidat i 0,5 deci rumu nebo dobré brandy. Takto upravený kompot podáváme místo brusinek ke zvěřině, svíčkové nebo k paštikám.

Alkohol pro výrobu domácího likéru (vodka, rum a jiný) je nutno kupovat jen v zavedených kamenný obchodech.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zpracovat-aronii-recepty.html