jaktak.cz

Jak ušít povlaky na polštáře ze starých šatů

Složitost: Lehké

Ušít povlaky na polštáře ze starých šatů je docela dobrý způsob, jak vyprázdnit skříň po babičce. Nápad možná ještě víc zaujme, jestliže člověk zná ceny bytového textilu nebo cenu a kvalitu v obchodech nabízených dekoraček. Povlaky na polštáře ze starých šatů si zhotovíme přesně podle svého vkusu a téměř za hubičku. Popis je určen švadlenkám s minimální zkušeností. Jak na to?

Co je potřeba

staré šatstvo
šicí stroj
nitě
nůžky
galanterní zboží na zapínání

Krok 1

Samozřejmě není řeč o žinylkách, hedvábí, kašmíru či žoržetu. Tyto materiály si oblékaly už naše pra(pra)babičky. A jestliže se nám nějaká taková kvalitní památka zachovala, může se stát šik doplňkem ve stylu vintage. Šaty po babičkách, s kterými si někdy musíme při vyklízení skříní poradit, většinou pocházejí ze 70. let minulého století. A tehdy „frčel“ tesil, tesilen, krimplen, slotera... Tyto materiály (dnes by je nikdo nenosil) mají několik dobrých vlastností: jsou stálobarevné, pevné, nemačkavé.

Krok 2

Staré šaty rozpářeme. Případné záševky vypářeme. Z dílů vystříháme pravoúhlé kousky. Když má látka plátnovou vazbu, můžeme rovné díly natrhat (po niti). Je-li vzor (například kostka) tkaný, můžeme stříhat i podle rovných proužků. Získané rovné kousky látky v ruce vypereme, usušíme a je-li třeba, přežehléme. Vyprané větší díly budeme dál stříhat. Vybereme vzory, které budeme používat. Mohou to být i velmi "odvážné“ kombinace desénů.

Krok 3

Jak pokračovat dále? Poté, co jsme rozpářeli díly a vypářili záševky, látku prohlédneme. Má-li látka rub a líc, přiložíme dva kousky lícem k sobě a na přichystaném šicím stroji je sešijeme rovným stehem.

Krok 4

Sešitý kus obrátíme na líc, šev na spodní straně složíme k jednomu dílu a spojení prošijeme po lícové straně (tak zvaný plochý šev). Buď použijeme rovný šev (patka stroje se řídí hranou plochého švu) nebo použijeme entl, pak by měl šev cik cak prošívat obě spojené látky. Nebo můžeme na prošití plochého švu použít nějaký ozdobný šev, ale to už je otázkou vkusu, možností stroje a zkušeností.

Krok 5

Jestliže jsme sešili dva tři velké kusy, múžeme je dále rozstříhat na menší díly, které už ovšem budou „sešívané". Tím bez velké práce získáme drpbnější již sešité dílky do vroru. Sešité díly vždy zastřihneme. Příliš s nimi nemanipulujeme, protože by se v místě přestřižení švu mohly začít párat. Další sešití první švy samozřejmě zajistí.

Krok 6

Proužky látky přidáváme ve všech směrech narůstající plochy, až dosáhneme potřebné velikosti, která by měla být dvojnásobná, než jsou rozměry polštáře, plus tři až pět centimetrů na všech stranách (podle naducanosti polštáře). Buď si připravíme dva kusy, a nebo jeden velký, který přehneme.

Krok 7

Rozhodneme se, jaké dáme povlaku zapínání: knoflíky, zip, patenty, suchý zip, tkanice. Nebo povlak „natvrdo“ zašijeme? Prohlédněte si, jakým způsobem je zhotoveno zapínání na polštářích, které již doma máte, jakým způsobem je ušito a zda vám vyhovuje. Teprve po tomto rozhodnutí příslušným způsobem sešijite díly.

Krok 8

Sešitý povlak na polštář obrátíme na líc, špičkami nůžek vytáhneme rohy. Polštář po obvodu prošijeme, čimž zpevníme švy. A jak dál? V našem návodu na šití povlaků ze starších šatů se chýlíme ke konci.

Krok 9

Vypracujeme zapínání /podle vlastní volby) a povlak naplníme.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-usit-povlaky-na-polstare-ze-starych-satu.html