jaktak.cz

Jak vybírat oblek

Složitost: Složité
Cena: 5001 - 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Oblek v dnešní době představuje již nedílnou součást pánského šatníku. Mnohde oblek patří ke klasickému dress codu moderního a úspěšného muže, můžeme jej tedy zcela směle zařadit mezi pracovní uniformy. A i když oblek ke své práci nepotřebujete, vždy je dobré alespoň jeden nadčasový ve skříni mít. Výběr a nákup obleků však nepatří zrovna mezi oblíbené mužské činnosti a není to ani jednoduché. Víte, jak vybírat oblek? Pokud ne, poradíme vám…

Co je potřeba

• Metr
• Znalosti
• Trpělivost
• Sebe na vyzkoušení
• Případně poradce, kterému věří

Krok 1

V prvé řadě oblek vybírejte podle jeho velikosti. I když udáte nějakou velikost a do ruky dostanete několik obleků, dříve než ho koupíte, musíte si oblek vyzkoušet. Oblek vám totiž musí sedět. U obleku si všímejte: • Délky rukávů, která by i přes ohyb nebo zvednutí ruky neměla být krátká a neměly by tahat. Důležité je, aby přes rukávy saka vyčnívaly manžety košile. Rukávy saka nesmíte mít tedy delší než košile! • Ramena vám musí sedět. Látka mezi rameny vás nesmí tahat a to ani při pohybu rukou. • Při zkoušení se v obleku projděte, zkuste se sehnout i dřepnout. Oblek nesmí nikde škrtit, tahat, ale ani plandat. • Délka kalhot musí v zadní části spadat až k patě a vepředu by měla být nahrnuta na přední část. • Rozkrok kalhot musíte mít vskutku v rozkroku a ne někde jinde! • Sako vám musí obkreslovat vaši postavu. Když zvednete ruce, nesmí vám zůstat nad břichem. Co to znamená? Pas musí být vytvořen, ale nesmí být ani příliš obepnutý, ani příliš volný. • Stehna nesmíte mít příliš obepnutá, protože by se vám špatně usedalo.

Krok 2

Barva obleku je velice důležitým faktorem. Barvu obleku si vybírejte podle toho, k jakým účelům je oblek určen (kam v něm budete chodit). Kromě toho by barva obleku měla svědčit vašemu obličeji (barevnému typu). Univerzální barva obleku je černá, námořnicky modrá, černošedá a grafitová. Vhodným oblekem je však také i bílý oblek, šedý oblek a hnědý oblek.

Krok 3

Při výběru obleku si všímejte materiálu. Vskutku kvalitní oblek by měl být z 100% bavlny. Na obleku by měla být uvedena i její kvalita, pokud není, neznamená to nic dobrého. Dívejte se proto na označení obleku a kupujte nejlépe takový, který má vlny 130,140,150 anebo 180. Podšívka by měla být ideálně z hedvábí. Vedle vlny (bavlny) může být oblek také vyroben z kašmíru, lnu anebo mohéru. Pozor, neberte žádnou syntetiku, nejenže klesá kvalita obleku, ale také jeho pohodlnost.

Krok 4

Oblek vybírejte také podle stylu. Všeobecně známe 4 styly obleků, - britský, evropský, modifikovaný evropský a americký. Každý z nich má jistá specifika, která představují nejen jinou siluetu obleku, ale také se hodí i k jiné postavě. • Britský styl vznikl v třicátých letech minulého století. Tento oblek dobře sedí a sleduje pohyb těla. Sako má ramena lehce vycpaná, pas vykrojený, zapínání dvouřadové na 4 anebo 6 knoflíků. • Evropský styl obleku je současný hit. Oblek má zvýrazněná ramena a boky, pasu nevěnuje příliš velkou pozornost, rozparky na něm nenajdete, klopy kapes jsou širší a celkově je tento oblek vhodnější pro muže vyšší postavy, kteří potřebují opticky zvýraznit horní část těla. • Evropský modifikovaný styl představuje tradiční model z poloviny osmdesátých let minulého století. Současní italští návrháři tento model odlehčili a je tím pádem pohodlnější. Tento oblek má typické průramky, takže výborně padne přes prsa, má jednoduché klopy kapes, které jsou bez patek. Silueta tohoto obleku sluší nejvíce vyšším mužům. • Americký styl vznikl již na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Toto sako má přirozená ramena a zcela bez vycpávek. Toto sako je mnohem kratší než tradiční evropské modely. Klopy u saka jsou úzké a špičaté, po okrajích proštepované, což jim dodává mnohem měkčí hrany. Uprostřed saka nemá rozparek. Toto sako je ideální pro muže s plnějším pasem (břichem větším, než hrudník).

Krok 5

Na cenu obleku se dívejte až nakonec.

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybirat-oblek.html