jaktak.cz

Jak napsat motivační dopis | návod

Složitost: Mírný
Cena: Zdarma

Jak napsat motivační dopis | návod. Ucházíte se o zaměstnání nebo máte zájem o studium na vysoké škole? Nezapomeňte ke svému životopisu připojit také motivační dopis. I když ho někteří zaměstnavatelé neuvádějí v podmínkách přijímacího řízení, dobře napsaný dopis vám určitě pomůže. Co všechno má motivační dopis obsahovat? Server JakTak.cz vám přináší stručného průvodce.

Co je potřeba

Ovládání českého jazyka

Krok 1

Proč psát motivační dopis? Motivace pro motivační dopis

Uchazeči o zaměstnání či studium často na motivační dopis (průvodní dopis) zapomínají. Přitom díky němu si o vašich zkušenostech a zájmech udělá potenciální zaměstnavatel či personalista obrázek, a dopis také významně zvyšuje vaše šance na přijetí. V motivačním dopise můžete detailněji popsat vaše zkušenosti a uvést důvody, proč by si měli vybrat mezi několika kandidáty právě vás. Text navíc reflektuje vaši osobnost. Věnujte mu proto patřičnou pozornost.

Krok 2

Jak by měl motivační dopis vypadat?

Nezapomeňte, že motivační dopis není životopis! Nekopírujte zbytečně informace, které si zaměstnavatel či děkan přečte ve vašem životopise. Nepíšeme román, ideální rozsah 1 A4, do čela umístíme tzv. hlavičku, připojíme oslovení a tělo textu. Dbáme na grafickou podobu, přehlednost i gramatickou a stylistickou stránku.

Krok 3

Co by měl motivační dopis obsahovat?

Na úvod si položte otázku, co je komunikačním cílem motivačního dopisu. Prostřednictvím něj máte šanci adresátovi přiblížit své znalosti, zkušenosti a dovednosti a přesvědčit ho o vašich kvalitách i zájmech. Proto v něm uvádějte pravdivé údaje, volte jednoduchou a srozumitelnou formu psaného projevu. Text musí reflektovat vaši motivaci o práci či studium. Neváhejte se odkázat na kapitoly svého životopisu, adresátovi vysvětlete, co vás vede k tomu, abyste místo získali. V textu zdůrazněte především to, co vás s potenciálně novým zaměstnavatelem či prací pojí. Zdůrazněte zkušenosti z oboru a vaše pozitivní vlastnosti, které by mohly firmu obohatit. Poukažte na vaše přednosti a na to, čím vynikáte nad ostatními uchazeči. Může to být vaše know-how, organizační schopnosti nebo oboru blízké aktivity. Neváhejte uvést vlastní cíle, kterých chcete dosáhnout. To o vás prozradí, jaké máte ambice.

Krok 4

Mám na sebe uvést kontakt?

Určitě to udělejte, i když jste své kontaktní údaje už uvedli v životopise. Nebojte se v závěru svého dopisu požádat adresáta o osobní pohovor, připojte informace o termínu a čase, který by vám vyhovoval.

Krok 5

Pár rad na závěr

Buďte struční, uctiví, nechte svůj motivační dopis před odesláním přečíst svého známého. Nezapomeňte, že „univerzální“ motivační dopis, jehož totožnou kopii posíláte všem zaměstnavatelům, vám naopak může uškodit. Stačí, když zapomenete změnit nějaký údaj, který vám určitě neudělá dobrou vizitku.

Krok 6

Vzor motivačního dopisu

PR agency Praha

Lísková 49

120 00

Praha 2

Vážená paní Rozkolná, reaguji na Váš inzerát uveřejněný na internetové stránce PRmedia.cz, ve které hledáte vhodného kandidáta na pozici Project Manager. Domnívám se, že bych mohl obohatit Váš tým, rád bych se o tuto práci ucházel. V oblasti médií působím již 15 let, ve Vaší agentuře bych mohl zužitkovat své zkušenosti. Naposledy jsem působil jako produkční v České televizi, na starost jsem měl řízení svěřených projektů. Významně jsem se podílel na procesech při výrobě televizních pořadů a organizoval práci zaměstnanců. Přitom jsem působil jako Project Manager drobné společnosti, v níž jsem hospodařil s určitou částkou a získal prostor pro realizaci internetového projektu pro novináře. Nejen díky těmto zkušenostem jsem si osvojil předpoklady pro efektivní řízení projektů i lidských zdrojů. Vaše společnost je proslulá kreativním přístupem k reklamě, což je pro mne vítanou stránkou zaměstnání. Mohl bych uplatnit svou tvořivost. Rád bych jako Project Manager řídil Vámi svěřené projekty a vedl je do zdárného konce. Podle posledního zaměstnavatele výborně ovládám komunikaci se zaměstnanci, což jistě uvítáte. Jsem pečlivý, spolehlivý a časově flexibilní a umím uzavírat dohody. Sebereflexe je pro mne důležitá, proto se nebojím kritiky nadřízených a ani zaměstnanců. Pokud bych ve výběrovém řízení byl úspěšný, rozvinul bych aktivity Vaší společnosti i do zahraničí, kde jsem během posledních let získal cenné kontakty v oblasti PR. Rád bych se s Vámi sešel osobně, abychom se poznali. Věřím, že by to pomohlo při Vašem rozhodování. Navrhněte termín, rád se přizpůsobím. S přáním hezkého dne Jaromír Roudný 

Jaromir.roudny@seznam.cz 777 234 781


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-napsat-motivacni-dopis-navod.html