jaktak.cz

Jak zlikvidovat pařez na zahradě

Složitost: Složité
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Mít krásnou zahradu bez jakýchkoliv vad, to je jistě sen každého majitele domu. Ne vždy je splnění tohoto snu tak jednoduché, třeba když po přestárlém nebo nemocném ovocném stromu zbyl na zahradě ohyzdný starý pařez. Stojíte-li před otázkou, jak zlikvidovat pařez stromu, nabízí se několik metod. Třeba frézování pařezu nebo likvidace pařezu chemickou cestou. Stručně si je popíšeme.

Krok 1

Mechanická metoda likvidace pařezu obnáší jediné: pařez vykopat. Fyzicky náročná aktivita s krumpáčem v ruce vyžaduje kopat do té doby, dokud nebude pařez prostě venku. Nepřítelem mechanické likvidace pařezu je ale kořenový systém, kvůli kterému je potřeba vykopat velký okruh. Pokud nechcete mít zahradu rozkopanou, zvolte jednu z jiných metod, jak se pařezu zbavit. Pomůže traktor a pevné lano nebo řetěz, kterým pahýl stromu připoutáte a vyrvete z půdy.

Další možností mechanické likvidace je frézování pařezu za pomocí profesionální frézy. Fréza určená k frézování dřevěných pařezů zajistí odfrézování nadzemní části a podzemní části pahýlu, podle typu frézy třeba do 20 cm od úrovně terénu (nad zemí i pod zemí). Frézování pařezu provádíme v méně přístupných místech, kam nemůže traktor. Cena nové frézy na frézování pařezů se pohybuje od 120 tisíc Kč, proto je lepší si frézu půjčit nebo zavolat specializovanou firmu.

Krok 2

Pokud se vám ale nechce trávit čas kopáním pařezu, povolejte na pomoc chemii. Ač se to může zdát na první pohled nemožné, skutečně pomůže. Nutno však dodat, že chemická metoda likvidace pařezu trvá několik týdnů až měsíců. Naproti tomu ale nevyžaduje téměř žádnou práci. Prvním krokem je vyvrtání několika děr do pařezu. Následně se do těchto děr nasype ledek draselný a tento se zalije horkou vodou. Tyto díry je dobré opatřit kvalitní zátkou, aby látka nevytekla ven, průběžně vodu doléváme. Pařez se po několika týdnech sám rozpadne.

Za účelem chemické likvidace pařezu lze použít i specializované prostředky, například Pařezník, výrobce Rosteto, nebo ROOT, výrobce Semos CZ.

Krok 3

Vypalování pařezů je sice tradičním způsobem likvidace pařezů, ale může být v rozporu s místními vyhláškami. Proto si předem ověřte tuto možnost na obecním úřadě.

Jak na to? Do pařezu se vyvrtají díry, do těch se nalije petrolej, který se nechá ve dřevě několik týdnů působit, a poté se zapálí. Pak se již dílo dokoná samo. Díky tomu že je pařez kompletně nasáklý petrolejem, dojde k jeho postupnému shoření, a to včetně jeho kořenového systému. Jako mávnutím kouzelného proutku je pařez pryč. Tato metoda likvidace pařezů je ale i nebezpečná, může způsobit požár.

Krok 4

K přírodě nejšetrnější metodou likvidace pařezu listnatého stromu je pomocí dřevokazných hub. Hojně se užívá hlíva ústřičná, do pařezu stromu se údělají zářezy nebo navrtají díry a houby naočkují. Přibližně po dvou až třech letech se pařez stromu sám rozpadne. Na jehličnanech se hlíva neuchytí příliš dobře, proto na jehličnany volíme jinou metodu.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zlikvidovat-parez-na-zahrade.html