jaktak.cz

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu | rady

Složitost: Složité
Cena: Více než 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu | rady. Výběr vhodného pozemku je prvním a nejdůležitějším krokem před stavbou domu. Vybírat můžete přes internet, ovšem osobní prohlídka teprve ukáže skutečný stav pozemku, jeho okolí a další souvislosti. Ve vybraném prostředí budete žít celý život, proto je třeba výběru věnovat pozornost a zaměřit se na důležité aspekty.

Krok 1

1. Záleží na tom, zda chcete žít ve městě, nebo v jeho blízkosti, anebo na vesnici. Dále si musíte vybrat, zda žít v údolí nebo v kopcovité krajině. Dobré je taky vybírat lokalitu směrem na západ od města, odkud převážně proudí západní vítr přinášející prach a smog.

2. Pozor na komplikace v případě, že by pozemek ležel v blízkosti některé řeky nebo potoka, které hrozí záplavami. V horším případě vám stavební úřad může stavbu domu zakázat.

3. Tak je třeba dopředu zjistit, jaká je občanská vybavenost v daném místě, dopravní spojení, obchody, školy či lékař apod.

4. Ujasnit si velikost domu a pozemku kolem něho. U většího pozemku si můžete určit okolí a výhled z oken domu sami a nikoliv váš soused.

5. Na stavebním úřadu se dozvíte, k čemu je pozemek a jeho okolí určen v územním plánu města, a zda se v blízkém okolí neplánuje do budoucna výstavba průmyslové zóny nebo důležité silnice apod.

6. Zjistěte si, komu patří přístupová cesta k vámi vybranému pozemku. Zda bude patřit vám, či obci nebo sousedovi a zda je v tom případě na ní břemeno přístupu zanesené v katastru nemovitostí.

7. Měli  byste také vědět, jak je to s inženýrskými sítěmi v blízkosti pozemku. Informace je dobré ještě ověřit u dodavatelů jednotlivých energií.

8. Vyžádejte si aktuální výpis z katastru nemovitostí a snímek pozemkové mapy a zjistěte vlastníka pozemku, výměru, případná věcná břemena nebo jiná práva.

9. Vyplatí se zjistit geologické podloží pozemku.

10. Nabízenou cenu si porovnejte s jinými nabídkami v dané lokalitě.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-pozemek-pro-stavbu-domu-rady.html