jaktak.cz

Jak na tepelné izolace svépomocí | rady

Složitost: Složité
Cena: Více než 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak na tepelné izolace svépomocí | rady. Se stále zvyšujícími se cenami energií se hledají cesty, je ušetřit. Na druhé straně je ale pravda, že čím víc se šetří, tím ceny více stoupají, ale to těžko ovlivníme. Uvádí se, že dokonalým zateplením lze snížit náklady na topení na polovinu. Jenže neexistuje jeden recept, ale některé postupy zvládneme sami.

Krok 1

V případě, že vlastníme dům, můžeme izolovat půdu, střechu, stěny, okna a dveře. U větších prací se předem obraťte na odborníky nebo specializované firmy. Špatně provedená izolace nepřinese dobrý výsledek.

 

Krok 2

Izolace půdy

Izolací půdy se rozumí izolace její podlahy, která brání úniku tepla stropem. Tato izolace se provádí položením rohoží ze skelné vaty. Ta se dodává v síle 7,5, 10 a 15 cm v rolích. Silnější se používá pro novostavby. Izolovat můžeme i kuličkami nebo deskami pěnového polystyrénu či vermiculitu. To je materiál, který vytváří expandováním lehké houbovité granule. Střešní a půdní prostory se také mohou potáhnout stavební lepenkou či deskami tvrzeného papíru.

Krok 3

Okna

Okna se izolují tím, že se vymění za vícevrstvá. Jenže to je výměna finančně náročná, takže je nerentabilní. Lacinějším řešením je těsnění umístěné do oken.

Krok 4

Dveře

Dveře, resp. jejich okraje, se izolují tak, že se zbavíme netěsností jejich přesným usazením a současně přidáním těsnění na spodek dveří a kolem celé zárubně.

Krok 5

Podlahy

Podlahy se nejjednodušeji izolují utěsněním mezer pod lištováním těsnící páskou. Ta se upevňuje na spodek lišt.

Krok 6

Stropy

Na stropech v neobydlených suterénních prostorách se vyplňují prostory mezi stropními trámy rohožemi skelné vaty. Tyto rohože se upevňují vzepřenými bambusovými tyčemi.

Krok 7

Důležité je také izolování vodovodních trubek proti zamrznutí a tím i popraskání. Izolovat se mají i přepadové či vyrovnávací trubky, i když v nich není voda. Izolací dlouhých trubek horkou vodou zabraňujeme jejímu vychládání. Na izolaci trubek je nejlepší tvarovaná pěnová izolace, kterou upevňujeme sponami pro stisk nebo lepicí páskou. Na uzavírací kohouty a ventily či nepřístupné rohy doporučujeme použití deskového materiálu.

Krok 8

Zásobníky a vyrovnávací nádrže na půdách se chrání proti zamrznutí vody jen na bocích a víku. Spodní část se nechává bez izolace, ta je zahřívána teplem ze spodní místnosti. Jako izolace se používají izolační rohože ze skelné vaty. Izolují se i bojlery, a to izolační rohoží překrytou plastovým krytem. Podle normy má být izolace silná 75 mm. Při práci se skelnou vatou se pracuje zásadně v rukavicích, doporučujeme i roušku na ústa. Skelná vata se nestlačuje z důvodu snížení izolačních schopností.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-na-tepelne-izolace-svepomoci-rady.html