jaktak.cz

Jak pěstovat oleandr

Složitost: Lehké

Oleandr krásně kvete, příjemně voní, je ideální pro pěstování na balkónu, terase i na zahradě. Oleandru se ale říká i jedovatá kráska. A důvod? Stačí jen dva lístky oleandru k usmrcení dospělého člověka! Kvetoucí keř dosahující výšky až dvou metrů pěstujte na slunném stanovišti, ideálně ve větších nádobách s dobrou drenáží.

Krok 1

V dobrém internetovém obchodě se semeny rostlin nebo hobby marketu pořídíte semena oleandru přibližně v ceně 50 Kč za 10 kusů. Semena oleandru vysejte do substrátu bohatého na živiny, a to během jara až léta. Vytvořte pařeniště.

Krok 2

Oleandru se daří na stanovišti s dostatkem slunečních paprsků, rostlina nesnáší průvan. Doporučené složení zeminy pro pěstování oleandru jsou 4 díly těžké drnovky, 2 díly listovky, 2 díly zetlelého hnoje nebo pařeništní zeminy s přídavkem 1 dílu písku. V době vegetace potřebuje hojnou zálivku a hnojení. Oleandr je citlivý na tvrdost vody, proto rostlinku zalévejte odstátou vodou z konve. Mladé oleandry přesazujeme každoročně, staré po 2 až 3 letech. Přezimuje v sušší zemině při teplotě asi tří až 10°C, ideálně v chladné místnosti, aby oleandr nabral přes zimu síly.

Krok 3

Oleandr přihnojujte speciálním kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny nebo organickým hnojivem 2× do měsíce od května.

Krok 4

Aby oleandry bohatě kvetly a zdobily naši zahradu, je nezbytné se rostlinám věnovat. Základem je správné zalévání odstátou vodou, správné dávkování hnojiva a tvarování. Pokud oleandry nekvetou, příčinu hledejte buď v nesprávné péči, nebo nedostatečné likvidaci škůdců a chorob. Nejčastěji jde o čerň, kdy listy vypadají jako posypané sazemi, houby poškozující květy (plíseň), mšice, puklice a svilušky.

Oleandry kvetou celé léto a květy nemají dlouhou trvanlivost. Po odkvětu celého květenství ho odsříhněte těsně nad listy, aby se rostlina zbytečně nevysilovala tvorbou semen.

Krok 5

Oleandr rozmnožujte na jaře a v létě stonkovými řízky, ty by měly zakořenit ve vlhkém písku nebo ve vodě.

Pokud je odeberete brzy na jaře a necháte zakořenit v teple, nejlépe při teplotě 16–18 °C, mohou vykvést ještě tentýž rok. Řízky dobře zakoření i v červenci nebo srpnu.

 

Krok 6

Přesazování oleandru je snadné. Vyjměte rostlinu z květníku, očistěte a zkraťte ji kořeny na polovinu. Oleandr vysoký zhruba 1 m potřebuje květník o průměru cca 30 cm.

Starší rostliny přesazujte ho jednou za dva až tři roky, v březnu, až když spodem květináče prorůstají kořeny. Nemá rád časté přesazování. Květináč by měl být jen o kousek větší než původní. Na jeho dno nezapomeňte nasypat drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrku.

Krok 7

Výhony oleandru hodně zkracujte nejlépe po odkvětu a při přesazování, abyste vypěstovali hustou a kompaktní rostlinu. Nebojte se hlavní výhony zkrátit na polovinu a postranní na 10 cm. Řez proveďte těsně nad pupenem nebo postranním výhonem. Stříhejte šikmo jako u růží. Postranní odstřižené výhony poslouží jako řízky k zakořenění. Můžete odstranit i postranní výhony pod květními pupeny, abyste podpořili jejich tvorbu. 

Oleandr je nejen jedna z nejkrásnějších rostlin, ale také jedna z nejjedovatějších na světě! K usmrcení dospělého člověka stačí obvykle požít jen dva listy, u dítěte list jeden. Pamatujte na to už při pěstování a výběru stanoviště (pokud se na zahradě pohybují třeba také pejsci).


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-oleandr.html