jaktak.cz

Jak si vybrat kolečkové brusle | tipy

Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak si vybrat kolečkové brusle | tipy. S příchodem jara se blíží také období, kdy řada lidí začne zvažovat nákup nových kolečkových bruslí. Pokud patříte také mezi ně, třeba vám přijde vhod pár rad, jak při výběru bruslí postupovat, na co se prodejců ptát. Přidáme i pár tipů na nejoblíbenější kolečkové brusle u nás.

Krok 1

Brusle nevybírejte podle vzhledu, ale s ohledem na vaše dovednosti

Základní a velice často podceňované pravidlo. Špatným výběrem si můžete bruslení nejen zprotivit, ale i ohrozit vaši bezpečnost. Proto si skutečně zodpovědně odpovězte na otázku, jak dobrý jste bruslař a podle toho brusle vybírejte. S výběrem vám pomůže jakýkoliv kvalitní prodejce bruslí, nicméně hodí se znát pár jednoduchých rad. Začátečníkům, u kterých se nepředpokládá příliš rychlá jízda, ale je u nich potřebná spíše dobře ovladatelná brusle, jsou doporučené kolečkové brusle s kolečky o průměru 80 milimetrů. Takové má v nabídce většina známých značek a s výběrem by tak neměl být problém. Zkušenějším bruslařům budou vyhovovat spíše brusle s většími, kolečky s průměrem 84 mm, se kterými je velká část fitness bruslí určených pro rekreační bruslení. Mezi takové patří i bestseller v podobě dámských kolečkových bruslí K2 Alexis Boa, jež jsou mezi bruslařkami oblíbené díky unikátnímu systému upínaní Boa (otočné navíjecí kolečko s ocelovým lankem, které slouží k jednoduchému a rychlému upnutí nohy uvnitř boty brusle), modernímu designu a příznivé ceně. Zkušenější a pravidelné bruslaře osloví brusle s kolečky 90 nebo 100 mm, které již umožňují velice rychlou jízdu.

Krok 2

Jsou lepší dražší značkové nebo levnější neznačkové? Za kvalitu se platí a u kolečkových bruslí to bohužel platí také. Pokud tedy chcete komfortní a bezpečné brusle, ve kterých se budete cítit příjemně a které vám po první jízdě bruslení neznepříjemní, vyplatí se sáhnout po některém ze značkových výrobků. Na výběr máte z mnoha možností. Například u nás nejoblíbenější kolečkové brusle K2 jsou doslova prošpikovány řadou patentovaných technologií, ať již jde o výše zmiňovaný Boa systém, extrémně pohodlnou měkkou botu (tzv. Softboot) nebo po ventilační systém Vortech, který se stará o správnou cirkulaci vzduchu uvnitř boty a odvod potu z okolí vaší nohy. Jak potvrzuje i zástupce autorizovaného prodejce bruslí K2, Mirek Menšík z internetového portálu www.give.cz: „Největší výhodou značkových bruslí je i to, že v případě opotřebení některého z dílů jako jsou například kolečka nebo ložiska, je můžete snadno nahradit. U řady levných neznačkových bruslí se s touto možností vůbec nepočítá a po určité době tak nezbývá než brusle vyměnit za nové. A výměna celých bruslí za nové se může pěkně prodražit“. Při výběru kolečkových bruslí se tak vyplatí dobře zvážit nejen samotnou cenu, ale i vybavení a úroveň komfortu, který brusle nabízí a v neposlední řadě i případný servis a možnost výměny některé z komponent v budoucnu.

Krok 3

Jaké komponenty jsou ještě důležité? Mezi ty základní patří kvalitní a pevná bota, která zajistí dostatek stability a udrží nohu při jízdě fixovanou. Dalším komponentem, který má dost zásadní vliv na celkový komfort při jízdě, je samotný rám, do kterého jsou upevněna kolečka. U levnějších typů bruslí se můžete setkat s rámem plastovým, ten je však s pevnější a lepším hliníkovým rámem výrazně křehčí a speciálně těžším jezdcům se nedoporučuje. O kvalitě jízdy rozhodují i ložiska koleček. U nich je však velice obtížné rozeznat jejich skutečnou kvalitu a vyplatí se tak orientovat hlavně podle ceny bruslí. U těch značkových máte jistotu, že kvalita ložiska odpovídá úrovni typu brusle, kterou si kupujete.

Krok 4

Neriskujte zbytečně, používejte vhodné ochranné vybavení

Při jízdě na kolečkových bruslích se dá dosáhnout stejné rychlosti, jako při jízdě na kole. Při případném pádu v takové rychlosti jsou k nezaplacení všechny možné ochranné prvky, které na těle máte. Samozřejmostí by měla být jednoznačně helma, která chrání to nejcennější, vaši hlavu, a také sada chráničů na ochranu loktů, kolen a dlaní. Nepodceňte ani dostatečné oblečení s ohledem na venkovní podmínky. Doporučujeme také nedemontovat patní brzdu, kterou je jedna z bruslí opatřena. Ta slouží k bezpečnému zastavení bruslí a využití najde hlavně u těch, kteří s bruslením teprve začínají.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-vybrat-koleckove-brusle-tipy.html