jaktak.cz

Jak poznat pasivního agresora

Složitost: Složité
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak poznat pasivního agresora | rady a tipy. Poznat pasivního agresora není snadné. Pokud má váš partner, kamarád, kolega z práce nebo někdo z vašeho okolí snahu o manipulaci, vydírá vás, bojkotuje komunikaci a dělá naschvály, je možné, že jde právě o tento problém. Poradíme vám, jak pasivního agresora odhalit a jak si s ním poradit.

Co je potřeba

 • Empatie
 • Trpělivost
 • Pevné nervy

Krok 1

Pasivních agresorů přibývá. Jde o lidi, kteří nejdou do otevřeného sporu, ale snaží se přenést svoji frustraci a pocit nepohody na druhé. I když se každý z nich projevuje podle své nátury a temperamentu, s ohledem na věk a na životní zkušenosti, přesto mají hodně společného. Co patří k nejčastějším projevům pasivního agresora?

Krok 2

 • Nemá snahu domluvit se, bojkotuje vaše vstřícné kroky. A dělá to v naprostém klidu, aby vás rozčílil.
 • Záměrně chodí pozdě na sjednané schůzky, pokaždé se na něco vymluví a potěší ho, když vás vyvede z míry.
 • Na vaše otázky odpovídá buď rovněž otázkou, nebo převede řeč mistrně jinam, aby nemusel odpovídat. Dosahuje v tom často vynikajících výsledků.
 • Když stojíte o komunikaci, stáhne se do sebe a nevyhoví. Pokud začnete mluvit, skáče do řeči, nenechá vás doříci větu, takže rozhovor tak jako tak není možný. Jakmile mu to vytknete, urazí se.
 • Jeho vtipy bývají často dvojsmyslné se skrytou snahou vám elegantně ublížit. Jestliže na to upozorníte, dotkne se ho to, úmysl ponížit vás samozřejmě popře a vás označí za viníka celé situace.

Krok 3

Oč vlastně jde? A jak zvládnout pasivního agresora?

Pasivní agresor je zdatný manipulátor. Nejde do otevřeného střetu nebo konstruktivního dialogu, protože by nemusel dosáhnout svého, a navíc by odkryl své slabiny. Samozřejmě, že není pořád v pohodě, i on trpí nejistotou a tenzí, ale jakmile to jde, vyprovokuje vás, a tím se nepříjemných pocitů zbaví. To mu bohužel nevydrží dlouho.

Jak na to?

Vyjít s pasivním agresorem není jednoduché. Pokud se vám podaří poznat mechanismus, který používá, je snazší se bránit. V první řadě je důležité nenechat se vyprovokovat, nehrát jeho hry, stát si asertivně za svým, nevhodné, uštěpačné poznámky ignorovat. Ovšem je to běh na dlouhou trať. Komplikace lze očekávat v případě, že se jedná o vašeho nadřízeného nebo člověka v rodině, na kterém vám záleží. Snaha domluvit se vychází naprázdno. Je nutné respektovat, že pasivní agresor takto jedná, a nebrat to osobně. Zároveň je dobré uvědomit si, že každý člověk má své dobré stránky. To platí i pro pasivního agresora.

Krok 4

Nebrat si agresorovy výpady osobně ale nestačí. Je nutné zapracovat na tom, abychom byli asertivní a nenechali se do hádky vtáhnout. Držet si odstup můžeme třeba tím, když si představíme, že jsme ve velké, průhledné bublině, která nás od pasivního agresora odděluje a chrání. Někdy pomáhá odpoutat pozornost od tématu. Stačí říci dvě, tři věty, které s tématem vůbec nijak nesouvisí a působí nelogicky. Pasivního agresora to vyvede z míry, protože přemýšlí, jak zareagovat. Zrovna tak je dobré změnit situaci. Udělat něco, co vůbec nečeká, a nijak to nekomentovat. Pasivného agresora to opět znejistí a ztratí půdu pod nohama. Pokud by nic z toho dlouhodobě nezabíralo, pak je ve hře ještě možnost navštívit rodinnou poradnu nebo psychologa, jedná-li se například o vašeho partnera. Ideální by bylo v páru, ale to asi pasivní agresor odmítne. Každopádně zapracovat na sobě je vždycky dobré, a pokud máme co do činění s takovouto osobou, určitě nám pomůže, když pod vedením psychologa sami sebe poznáme lépe, zvedneme si sebevědomí, sebeúctu a zároveň získáme nadhled a tolik potřebný odstup.

 • Verbální výpady pasivního agresora si neberte osobně. 
 • Pokud upadáte do stejných vzorců chování, které vám nevyhovují, zkuste udělat něco jinak a vyvést pasivního agresora z rovnováhy.
 • Zapracujte na své asertivitě – vždycky je co vylepšovat.
 • Nikdy se nenechte vyprovokovat před dětmi. Jakmile si pasivní agresor uleví, situace se zklidní. Je proto zbytečné rozpoutávat dramata, která mohou dětem ublížit.

Pokud by se vám zdálo, že pasivní agresor začíná být agresivní, a to i na fyzické úrovni, nebo se jeho chování stupňuje, udělejte vše pro to, abyste se ocitli vy i vaši nejbližší v bezpečí. Někdy může pasivní agresivita přejít do své otevřené formy, a jde o zcela odlišnou situaci.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-poznat-pasivniho-agresora.html