jaktak.cz

Jak využívat dešťovou vodu

Cena: Zdarma
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak využívat dešťovou vodu | rady a tipy. Možná, že dešťovou vodou v létě kropíte záhony. Napadlo Vás ale, že její použití se nemusí vztahovat jen na zalévání zahrady? Srážková voda je u nás zatím stále považována za něco nežádoucího, případně neutrálního, co ani nevnímáme. Naproti tomu ve světě nabývá její důležitost na významu, jelikož se jedná o využití o cenného přírodního zdroje, který zároveň výrazně šetří Vaši peněženku. Úspora dosahuje až 50 %. Pojďme si ukázat, jak vodu nejlépe zužitkovat.

Co je potřeba

  • nádoba na shromáždění dešťové vody

Krok 1

Zalévání rostlin

Každého jistě napadne, že srážková voda neobsahuje chlór. Věděli jste však, že je chudá na soli, takže se rostlinám pak daří mnohem lépe, než po zavlažení pitnou vodou?

Krok 2

Splachování toalety

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký je to vlastně luxus splachovat pitnou vodou? Děje se tak proto, že máme pouze jeden rozvod vody, a to právě na vodu pitnou. V některých zemích proto záměrně instalují dva typy rozvodů a v případě dostatku zásob „dešťovky“ se čerpá ze sběrných nádob, do kterých předtím napršelo. Pokud neplánujete nové rozvody, stačí splachovat kbelíkem, ušetříte tak skoro jednu třetinu celkové spotřeby.

Krok 3

Praní

Srážková voda se na praní výborně hodí, jelikož na tuto činnost nepotřebujeme kvalitu pitné vody. Prádlo bývá samo o sobě špinavé, tudíž jím vlastně vodu znečistíme. Prací prášek se ve srážkové vodě také bez problému rozpustí. Kromě toho spotřeba na praní tvoří kolem pětiny celkové spotřeby, rozhodně se tedy vyplatí přejít na „dešťovku“. Na trhu se dokonce objevují speciální pračky umožňující připojení pitné i užitkové vody.

Krok 4

Umývání venkovních zařízení

Jistě budete souhlasit, že na mytí automobilů, venkovního nábytku či nástrojů nebo splachování povrchů určitě postačí voda užitková. Navíc na tuto práci obvykle spotřebujeme až desítky litrů, určitě tedy neprohloupíte, když se rozhodnete pro srážkovou vodu.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzivat-destovou-vodu.html