jaktak.cz

Jak poznat a řešit kojeneckou koliku | rady

Složitost: Složité
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak poznat a řešit kojeneckou koliku | rady. Kojenecká kolika je velmi nepříjemný stav, který zažije snad každé miminko. Setkat se s ní může ve věku několika týdnů či měsíců. Často se také nazývá „tříměsíční“, jelikož postihuje děti v období tří měsíců a ve čtvrtém samovolně vymizí.

Co je potřeba

teplý polštářek, případně rektální rourka

Krok 1

Jak kolika vzniká

Kojenecká kolika je obecně silná bolest bříška, která vzniká nadměrným nadýmáním, přičemž důvod plynatosti může být různý.

Za kolikou může stát nevyvinutá střevní mikroflóra, gastroezofageální reflux, potravní alergie či intolerance, nebo aerofagie, kdy dítě během kojení spolyká výrazné množství vzduchu. K problémům také přispívá přejedení miminka či únava.

Kolika naopak není způsobena bakteriální či virovou infekcí, dítě nezvrací a nemá ani průjem.

Krok 2

Jak ji poznat

Kolika se projevuje náhlým a neutišitelným pláčem, který může trvat i hodiny. Miminko je přitom velmi neklidné a kope nohama.

Tyto stavy se periodicky opakují, ale jinak dítě prospívá dobře, nehubne a ve chvíli, kdy zrovna nepláče, vypadá v pořádku.

Krok 3

Jak koliku řešit

To, zda miminko prochází kolikami, nebo za obtížemi stojí jiná nemoc, by měl posoudit lékař.

Obecně při kolice také pomáhá dodržovat pár základních kroků, které vedou ke zmírnění bolestí. Masírujte dítěti opatrně bříško, přikládejte teplý polštářek, a pohybujte nohama tak, aby cvičení připomínalo jízdu na kole, aby se miminko zbavilo plynatosti.

Jako prevence nadýmání slouží také přestávky u kojení s pravidelným odříhnutím a pravidelné krmení. To zajistí, že dítě při dalším sání mléka nebude pít rychle, hltáním totiž nasává i zmíněný vzduch.

Dalším opatřením, které pomáhá utišit dítě, je vypuzení plynů z těla ven, což usnadňuje rektální rourka.

Psychicky můžete miminko podpořit tak, že vy sami budete v klidu, pochováte ho, popřípadě ho zabalíte do zavinovačky, kde se miminka obecně cítí bezpečněji.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-poznat-resit-kojeneckou-koliku-rady.html