jaktak.cz

Jak si pořídit pejska

Složitost: Mírný
Potřebný čas: 30 minut a více

Pes – nejlepší přítel člověka. Pokud jste se rozhodli pořídit si do života nejlepšího přítele, věrného parťáka a spřízněnou duši, pak následující řádky jsou určeny právě vám. Výběr psa určitě nepodceňujte. Jedná se o rozhodnutí, které ovlivní váš život na několik příštích let. Ovlivnit nebo změnit toto rozhodnutí je později příliš těžké a složité. Nepodceňujte také zodpovědnost, ke které se pořízením psa zavazujete.

Krok 1

Výběr rasy

Plemeno psa, které uvažujete pořídit, vybírejte velmi důkladně. Ať už se jedná o voříška nebo čistokrevnou rasu, každý krok vážně promyslete. U voříšků je obtížnější rozpoznat a uhodnout povahové rysy, je u nich zaručena inteligence, jak praví pověra, ne vždy je tomu opravdu tak. Povahové vlastnosti však zaručeny nemáte. U čistokrevných plemen máte snadnější výchozí situaci pro určení základních povahových rysů, které vyplývají ze standardu plemene. Pokud jste člověk, který má rád svůj klid a pohodlí, určitě pro vás není vhodnou volbou teriér, který je velmi aktivní a naopak. Nehleďte pouze na zevnějšek, stejně jako u lidí i u pejsků platí nepsané pravidlo, že hezký vzhled není vše. Také bedlivě zvažte své kapacitní možnosti. Pokud bydlíte v bytě, není vhodné pořizovat si středně velké nebo velké plemeno. Zapomeňte na pověru, že pes v bytě je méně šťastný než pes u rodinného domu. Vše se odvíjí od přístupu majitelů. I pejsek v garsonce může mít velmi šťastný a spokojený život, když se mu pán aktivně věnuje.

Krok 2

Kde psa koupit?

Je spousta míst, kde můžete najít inzeráty s nabídkou štěňat – noviny, časopisy, internetová inzerce nebo útulky pro psy. Pokud hledáte čistokrevná štěňata z renomovaných chovatelských stanic, dole pod textem naleznete odkaz na stránky, kde je seznam zaregistrovaných chovatelských stanic téměř všech plemen.

Krok 3

Jak vybrat štěně

Platí nepsané pravidlo, že pán si nevybírá psa, ale pes pána. Zřejmě je tomu opravdu tak. Vždy se přihodí situace, kdy vás jeden z těch téměř stejných uzlíčků zaujme. Vybírejte však pečlivě. Pokud chcete štěně a nadále pokračovat v chovu, pečlivě si zkontrolujte rodovou linii a případné riziko dysplazie. Zkušení chovatelé by vám měli poskytnout výsledek negativního vyšetření dysplazie od obou rodičů. U některých plemen je rovněž zvýšené riziko slepoty, i v tomto případě by i štěňata měla být po základním vyšetření očí. Při výběru vám poradíme jednu fintu. Vezměte si s sebou klíče nebo láhev s vodou. Před štěňátkem, které se vám zdá jako vhodný adept na budoucího nejlepšího přítele, klíče upusťte. Nemělo by na ně štěkat (známka agresivity) a také by se jich nemělo bát (známka bázlivosti).

Krok 4

Koupě

Pokud kupujete štěňátko, vždy byste měli obdržet očkovací průkaz s potvrzením, že štěňátko má za sebou odčervení a první vakcinaci. Také si nechte sestavit a podepsat kupní smlouvu. Přeci jen, v dnešní době se prodává mnoho čistokrevných štěňat a je potřeba mít jistotu, kdyby tomu tak nakonec nebylo.

Krok 5

Společný život

Jakmile zvládnete všechny povinnosti kolem výběru a následné koupě štěněte nečekají vás pouze společné radostné chvilky. Nezapomeňte se štěňátkem zajít na další vakcinaci, obvykle po třetím měsíci věku štěněte probíhá trojvakcinace obsahující očkování proti vzteklině. Dávejte pozor na štěněcí kýlu, prevencí je, že při mazlení štěňátko držíte pod zadečkem, nezvedejte štěně uchycením pod předními tlapkami, je to pro něj bolestivé, navíc se zvyšujete riziko vzniku pupeční kýly. Na závěr mi nezbývá než popřát spoustu radosti a společných chvil s novým nejlepším přítelem.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-poridit-pejska.html